לפני שאתם משלימים רכישה של דירה יד שנייה תדרשו להזמין מהנדס בדק בית בכדי שיבצע בדיקת דירה ישנה לאיתור ליקויי בניה. חשוב להפנים שיכול לקרות מצב שמהנדס בדק הבית יפספס ליקויי בניה, לכן מומלץ להזמין מהנדס מומחה ולהיות נוכחים במהלך ביקור הבודק.

התאהבתם בדירה יד שניה והגעתם עם המוכר להסכמה עקרונית על המחיר, עכשיו המכשול היחידי לעסקה יהיה תוצאות הממצאים של חוות הדעת ההנדסית של בדק הבית. מן הסתם אתם לא תרצו שהבודק ימצא ליקויי בניה חריפים שמחייבים לשקול מחדש את הקניה, אך באותו זמן גם לא תרצו שמהנדס בדק הבית יפספס ליקויי בניה שקיימים בדירה. אחד הסיוטים הכי גדולים של קונה דירה הוא להיתקל בליקויי בניה כמו נזילה או גג דולף כמה חודשים אחרי שהוא רכש דירה יד שניה.

מה עושים אם התגלו ליקויי בניה אחרי קניית הדירה?

אתם כמובן יכולים לבוא בטענות למוכר הדירה על כך שהוא הסתיר לכם מידע אך זה יהיה מאוד קשה להוכיח זאת ולתבוע אותו. אתם גם יכולים לפנות חזרה לחברת בדק הבית ולבקש פיצוי על העבודה הלא טובה שקיבלתם, אך גם כאן שוב תצטרכו להוכיח שליקוי הבניה התפספס על ידי הבודק ולא נוצר אחרי מועד הבדיקה.

בשורה התחתונה אין באמת משהו שניתן לעשות במקרה של איתור ליקויי בניה לאחר השלמת הרכישה מעבר לפשוט לספוג את עלויות התיקונים של ליקויי הבניה שאותרו מאוחר. כתוצאה מכך, חשוב לעשות כל מה שאפשר להימנע ממצבים כאלו לפני הבדיקה ובמהלכה.

כיצד ניתן להימנע ממקרים שבהם לא אותרו ליקויי בניה

בעוד למרבה הצער אין באמת אפשרות להגיד בוודאות שלא יתפספסו ליקויי בניה במהלך בדיקת בדירה חדשה או יד שניה, בהחלט ניתן לעשות מספר פעולות אשר יגדילו את הסיכויים שבמהלך בדיקת דירה ישנה יאותרו כל ליקויי הבניה.

בוחרים מהנדס בדק בית מנוסה

הקפידו לבחור חברת בדק בית מומלצת בעלת מוניטין שיכולה לשלוח לכם מהנדס מומחה בדק בית שיודע את העבודה, ואם ניתן, שגם מחזיק בניסיון של מספר שנים באיתור ליקויי בניה בדירות יד שנייה. נסו להגיע לחברות בדק בית או מהנדסים בודקים דרך המלצות של מכרים, או לכל הפחות לבחון את תעודות ההכשרה של מהנדס בדק הבית שמגיע עליכם לדירה.

הגורם המרכזי ביותר ביכולת של מהנדס בדק בית לאתר ליקויי בניה הוא הניסיון שלו, כך שככל שמהנדס בדק הבית בעל ניסיון רב יותר כך גדלים הסיכויים שהוא יאתר את כל ליקויי בניה בדירה הישנה שאתם רוצים לרכוש.

אתם חייבים להיות נוכחים במהלך בדיקת בדק הבית

אם אתם רוצים להגן כמה שיותר על עצמכם בפני מקרה של פספוס ליקויי בניה אתם חייבים להיות נוכחים פיזית במהלך בדיקת בדק הבית. אם מהנדס בדק בית נרתע מהרעיון הזה אז זהו דגל אדום, להיפך, מהנדס בדק בית מקצועי דווקא ישמח לנוכחות של הלקוחות שלו במועד בדיקת הדירה. העירו את תשומת ליבו של הבודק לאזורים שלפי דעתכם נראים בעייתיים, למשל אם זיהיתם סדק בקיר אז אל תתביישו להעיר את תשומת ליבו של הבודק, בכדי לוודא שכל הליקויים נרשמים בדו"ח הממצאים.

בקשו חוות דעת נוספת ממהנדס בדק בית אחר

אם קיבלתם חוות דעת הנדסית של מהנדס בדק בית לאחר בדיקת הדירה ואתם חוששים שהוא לא איתר את כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה, אתם תמיד יכולים לבקש חוות דעת נוספת ממהנדס בדק בית אחר. בין אם מדובר בבודק אחר מאותו חברת בדק בית או בין אתם פונים למהנדס בדק בית חיצוני אחר, חוות דעת הנדסית נוספת יכולה לתת לכם את השקט הנפשי שאותרו כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה.