בדק בית היא בדיקה הכרחית להשלמת רכישה של דירה, ולכן, חשוב לבצע בדיקת דירה לפני קניה בצורה מקיפה ככל הניתן לפני שמשלימים את רכישת הדירה.

רכישה של דירה, בין אם היא דירה בפרויקט בניה חדש או בין אם היא דירה יד שנייה, היא אחת העסקאות הכי משמעותיות בחיים של כל אדם. לכן, זה רק הגיוני שנרצה להגן על עצמו מלעשות טעויות ברכישה דירה כזו או אחרת. הדרך הכי טובה להגן עלינו מלעשות טעות ברכישת הדירה הלא נכונה עבורנו היא לבצע בדק בית על ידי מהנדס בדק בית מומחה.

העסקת חברת בדק בית

במידה ויש לכם דירה יד שנייה פוטנציאלית לרכישה או קבלן מבצע בפרויקט בניה חדש הזמין אתכם לחתום על אישור קבלת המפתח, זה הזמן שלכם לספק מהנדס בדק בית שיבחן את הדירה. יש מגוון רחב של חברות בדק בית הפועלות בשוק, כאשר רובן מציעות את אותו שירות מקיף של ביצוע בדק בית ומתן חוות דעת הנדסית.

עם זאת, במהלך סקר שוק בין חברות בדק בית מומלץ להתמקד בהתאמה של מהנדס בדק הבית לבדיקה הנדרשת אצלכם וכמובן למחיר הטיפול. חשוב שתהיה התאמה בין ההתמחות של מהנדס בדק הבית לבין דרישות הבדיקה, למשל אם אתם מתכננים לרכוש דירה יד שנייה שיש בה חשש לבעיית רטיבות אז מומלץ להזמין מהנדס בדק בית עם התמחות בבדיקות רטיבות. מבחינת המחיר, תמיד חשוב להשוואות בין מספר הצעות מחיר על מנת לוודא שאתם משלמים מחיר הוגן לחברת בדק הבית.

ביצוע בדק בית על ידי מהנדס מומחה בדק בית

לאחר שמצאנו את מהנדס בדק הבית שהכי מתאים לנו, הגיע הזמן לבצע את בדיקת בדק הבית בעצמה. בשלב זה מהנדס בדק הבית יגיע לבחון את הדירה, כאשר המטרה העיקרית שלו היא לבצע ביקורת ליקויי בניה על הדירה. על ידי איתור ליקויי בניה אנו יכולים לקבל הערכה אמיתית למצב הבניה בנכס והערך בפועל של הדירה. חשוב לציין שבכל בדק בית מאותרים ליקויי בניה.

במקרה של בדק בית דירה חדשה מקבלן, איתור ליקויי בניה יעזור למזמין הבדיקה בכך שיעניק לו התייחסות וטיפול מהיר של הקבלן המבצע עוד לפני אכלוס הדירה על ידי בעל הדירה. טיפול מהיר של ליקויי הבניה לפני האכלוס מונע היווצרות של ליקויי בניה חריפים יותר בעתיד ומונע בעיות בטיחות לדיירים החדשים.

במקרה של בדק בית יד שניה, איתור ליקויי בניה מעניק למזמין הבדיקה תמונת מצב ריאלית של הבניה בדירה. על סמך תמונת המצב הזאת מזמין הבדיקה יכול לבצע הערכה מחדש של כדאיות עסקת הרכישה של הדירה או להשתמש במידע החדש לטובתו במשא ומתן על מחיר הדירה.

קבלת חוות דעת הנדסית

לאחר שמהנדס בדק הבית משלים את בדיקת בדק הבית, הוא עורך חוות דעת הנדסית אשר מפרטת את כלל ממצאי בדק הבית והנה מסמך מקצועי הקביל בבית משפט. פירוט כלל ליקויי הבניה שנמצאו בדירה בחוות הדעת ההנדסית, שהוא פירוט מקצועי ופירוט וויזואלי, משרת את מזמין הבדיקה במספר דרכים.

במקרה של בדק בית דירה חדשה מקבלן, חוות הדעת ההנדסית תחייב את הקבלן האחראי על הפרויקט לטפל בליקויי הבניה בהתאם להנחיות מהנדס בדק הבית. הרבה פעמים קבלנים יכולים לנסות ולטפל בליקויי הבניה בדרכים פחות אפקטיביות על מנת לחסוך בזמן ובכסף, אבל עם הנחיות מסודרות של בעל מקצוע הם לא יכולים. בנוסף, חוות הדעת ההנדסית משרתת את מזמין הבדיקה במידה ויש סכסוך מול הקבלן המבצע במעמד החתימה על קבלת המפתח או בבית משפט.

במקרה של בדק בית יד שניה, חוות הדעת ההנדסית פועלת כמסמך התורם לזירוז השלמת תהליך המשא ומתן לטובת מזמין הבדיקה, ובמקרים רבים מתפקדת כנספח חשוב בהסכם המכירה של הדירה בין המוכר לרוכש.