דיירים של בניין רב קומות חייבים לוודא שהשיפוצים שנעשו בבניין שלהם, בין אם מדובר על תוספות בנייה או בין אם מדובר על פרויקט תמ"א 38, בוצעו על הצד הטוב ביותר על ידי הקבלן. לשם כך, לאחר השלמת שיפוצים נרחבים בבניין רב קומות יש להזמין מהנדס בדק בית לביצוע בדיקת מבנים.

רוב האנשים מודעים לחשיבות של בדק בית כאשר הם מבצעים שיפוצים בדירה שלהם, אך אינם תמיד מבינים שהם חייבים גם לדאוג שתתבצע בדיקת בדק בית על שיפוצים הנערכים על הנכסים המשותפים של הבניין. אם בבניין רב קומות הושלם לאחרונה פרויקט שיפוצים גדול חובה על כלל הדיירים או נציגי הוועד הבית להזמין מהנדס בדק בית שיבחן את עבודת הקבלן שנעשתה.

גם אם הקבלן שהועסק לשיפוצים בבניין הוא קבלן מנוסה ואמין שאתם מעריכים את עבודתו, זה לא פוטר היווצרות של ליקויי בניה במהלך עבודתו. בפרויקטים גדולים של שיפוצים בבניינים רבי קומות יכולים בהחלט להיגרם טעויות בניה וליקויי בניה ללא מתכוון, כך שבדיקת מבנים היא דבר הכרחי על מנת לבקר את הבניה החדשה שנעשתה בבניין.

מה נבחן במהלך בדיקת מבנים לאחר שיפוצים בבניין רב קומות?

בניגוד לבדיקת בדק בית בדירה לפני רכישה, אשר מטרתה לבחון את כלל שטח הדירה לאיתור ליקויי בניה, בדיקת מבנים לאחר השלמת עבודות שיפוצים בבניין רב קומות היא בדיקה שתתמקד אך ורק בשיפוצים עצמם. לדוגמה אם בבניין רב קומות הוספו מרפסות לכלל הדירות, אז מהנדס בדק הבית ייבחן את הבניה של המרפסות בלבד. הבדיקה תבחן האם התוספת לבניין בוצעו על פי התקנים המקצועיים הנדרשים ללא ליקויי בניה, כאשר מהנדס בדק הבית לא יבחן אזורים אחרים בבניין שלא היו מעורבים בשיפוצים שנעשו במהלך בדיקת המבנים.

בדיקת מבנים לאחר שיפוץ מגנה על הדיירים

בדיקת מבנים צריכה להתבצע בראש ובראשונה בכדי להגן עליכם, דיירי הבניין, מכשלים מבניים שנוצרו במהלך השיפוצים. בנייה שלא עומדת בסטנדרטים המקצועיים יכולה להעמיד אתכם בסכנה בטיחותית ולפגוע משמעותית בערך הדירות בבניין. ליקויי בניה שנוצרו באזור הרכוש המשותף יכולים לגרור היווצרות ליקויי בניה גם בשטח הדירות הפרטיות. לדוגמה פגיעה בצנרת הבניין במהלך השיפוצים שתייצר נזילה יכולה לגרום לרטיבות בקירות בדירות מסוימות.

זאת מחובתכם להזמין מהנדס בדק בית מיד עם השלמת השיפוצים בכדי לקבל חוות דעת הנדסית על העבודה שנעשתה על ידי קבלן השיפוצים.

קבלת חוות דעת כאשר אתם לא שבעי רצון מעבודת הקבלן

אם הבניין שלכם עבר שיפוץ לאחרונה ואתם לא מרוצים מעבודת השיפוצים שנעשתה, במיוחד אם איתרם בעצמכם בעיות וליקויי בניה, אתם חייבים להזמין מהנדס בדק בית שיערוך עבורכם חוות דעת הנדסית. מהנדס בדק הבית ייעץ לכם בהתקשרות מול הקבלן המבצע בכל הנוגע לטיפול בליקויי הבניה שנוצרו בבניין, הצעד הראשון שלכם יהיה לפנות בעזרת מהנדס בדק הבית לקבלן בדרישה לטפל בכל ליקויי הבניה שנוצרו בהקדם האפשרי.

במידה ונוצרות בעיות מול הקבלן בכל הנוגע לטיפול בליקויי הבניה, אל דאגה, חוות הדעת ההנדסית שתקבלו תהיה לכם ראיה קבילה בבית משפט במידה ותדרשו לפנות לגורמים משפטיים כנגד קבלן השיפוצים.

ערכו בדיקת מבנים בכדי לקבל שקט נפשי

גם אם אתם מאוד מרוצים מעבודת השיפוצים שנעשתה בבניין על ידי הקבלן כדאי לכם בכל זאת להזמין מהנדס בדק בית לבחינת איכות העבודה של קבלן השיפוצים. זכרו שלכם אין את הידע המקצועי להעריך באמת את איכות העבודה של הקבלן, כך שתוספת התשלום המזערית לבדיקת מבנים על ידי מהנדס מומחה בדק בית המבטיחה לכם שהבניין עומד בכל תקני הבנייה הבטיחותיים הנוכחיים תעניק לכם את השקט הנפשי הכול כך יקר.