ליקויים וחריגות מתגלים בכל בדיקת בדק בית בנכסים, ולכן חשוב שלא תרכשו נכס כלשהו בלי בדיקה שכזאת. מעבר לכך, קיימות הרבה סיבות נוספות למה מאוד כדאי לבצע בדיקת נכס לפני קניה בליווי של מהנדס מומחה בדק בית.

כאשר אתם מגיעים לשלבים המאוחרים בחיפוש אחר דירה או בית פרטי לקניה, זה הזמן להזמין מהנדס בדק בית שייבחן את הנכס ויעניק לכם חוות דעת הנדסית על איכות הבניה. בלי לבצע בדיקת בדק בית על הנכס לא תוכלו לדעת האם אתם עושים את ההחלטה הנכונה בקניה של הנכס, ונוסף על כך, יש עוד כמה סיבות לבצע בדיקת ליקויי בניה לפני קניה.

1. חשיפת בעיות בטיחות בנכס

הבית יכול להיות מקום מסוכן מאוד, הרי לא במקרה אומרים שחלק גדול מהתאונות מתרחשות בבית. מעבר לכך שליקויי בניה מורידים את ערך הנכס ודורשים מכם להוציא כספים לטפל בהם, הם גם יכולים לסכן את הבטיחות של המשפחה שלכם. דליפות גז שיכולות ליצור פיצוץ בבית, חיווט לקוי או חשוף שיכול לחשמל את אחד הדיירים, מרצפות שבורות שיכולות לגרום למעידה בבית וכו' צריכים להיות מאותרים בבדיקת בדק בית לפני הקניה.

2. איתור חריגות בניה בנכס לפני השלמת הקניה

על פי חוק אסור לכם להיות בעלים של נכס אשר הבניה בפועל לא תואמת את תכניות הבניין של העירייה, מקרה שכזה נקרא חריגת בניה. מכיוון שהבעלים הנוכחי של הנכס הוא הנושא באחריות, חשוב לבצע בדק בית בשביל לוודא שאין חריגות בניה במעמד הקניה.

3. קבלת הערכת עלויות עתידיות הנדרשות לביצוע בנכס

מהנדס בדק בית מנוסה מעניק בחוות הדעת ההנדסית שלו התרשמות מהבניה הכללית של הבית ולרוב ייתן לכם מספר הערכות לגבי תיקונים הנדרשים להתבצע במרחב הנכס על מנת לשפר את איכות המחייה שלכם בעתיד. עבודות שיפוצים כמו חידוש המטבח, החלפת מרצפות, תיקון ליקויי אבן טבעית בחיפוי החיצוני וכו' הם אולי עבודות שיפוצים שתדרשו לשקול בעתיד הקרוב, אז חשוב לקבל הערכה לעלויות הללו בכדי לתת לכך התחשבות במחיר קניית הנכס.

4. קבלת חוות דעת מקצועית של מהנדס בדק בית על שיפוצים נוספים מומלצים

מעבר לקבלת הערכת עלויות על תיקונים עתידיים, אתם יכולים לבקש עצות נוספות ממהנדס בדק הבית לגבי שיפורים בנכס שהוא ממליץ עליהם. יכול מאוד להיות שיש מספר שדרוגים שאתם יכולים לבצע בנכס על מנת להגדיל משמעותית את איכות המחייה שלכם. למשל מהנדס בדק בית יכול להמליץ לבצע החלפה של מערכת המיזוג המרכזית בבית למזגן מרכזי יעיל יותר בכדי לחסוך בחשמל.

5. קבלת חוות דעת מקצועית למקרה של סכסוך מול הקבלן

אסור לשכוח שחוות דעת הנדסית של מהנדס בדק בית הנה מסמך אשר קביל להצגה בבית משפט במקרה של סכסוכים עם הקבלן. גם אם אתם בטוחים שהקבלן עשה את עבודתו כהלכה, למרות שזה עדיין לא פוטר את הנכס מליקויי בניה, מומלץ לכם לבצע בדיקת בדק בית רק בכדי שיהיה לכם חוות דעת הנדסית ממהנדס מומחה לעת צרה במקרה ויתגלו בעיות בעתיד.

6. שימוש בממצאי הבדיקה למשא ומתן על מחיר הדירה

אחד הדברים הכי שימושיים בחוות דעת הנדסית היא היכולת של הקונה להוריד את מחיר הקניה על סמך ליקויי הבניה שנמצאו, בין אם זה מרצון של המוכר להשלים את המכירה או בין אם זה בקבלת הנחה במחיר כנגד הוצאות תיקון עתידיות. בדרך כלל ההוצאה על הזמנת מהנדס בדק בית מחזירה את עצמה ביכולת של הקונה להוריד את המוכר במחיר המכירה של הנכס.