רכשתם דירה בפרויקט בניה חדש וסוף סוף אחרי הרבה זמן שחיכיתם הגיעה השעה לקבל את המפתחות לדירה החדשה. נציג חברת הבניה יבקש מכם להגיע לדירה ולחתום על אישור קבלת מפתח, אישור שבו אתם מצהירים שמצב הדירה עומד בתקנים ובסטנדרטיים המבניים שהובטחו לכם על ידי הקבלן. אך איך תוכלו באמת לדעת שבניית הדירה עומדת בסטנדרטיים המקצועיים שהובטחו לכם בחוזה הרכישה? רק בעזרת בדיקת בדק בית לדירה חדשה מקבלן שמבוצעת על ידי מהנדס בדק בית במעמד קבלת המפתח.

בדק בית לדירה חדשה מקבלן היא הכרחית

מכיוון שכמעט בכל דירה חדשה מקבלן מתגלים ליקויי בניה, יש לבצע בדק בית. הבדיקה הזאת היא הדרך היחידה לבחון את מצב הבניה בפועל של הדירה החדשה, ולכן, בדק בית לדירה חדשה מקבלן הנה חלק בלתי נפרד מתהליך הרכישה והאישור הסופי. יתרה מכך, חוק הבנייה מחייב קבלנים לבצע תיקונים ללא עלות בליקויי בניה שמתגלים לפני חתימת בעלי הדירה וכל קבלן בניה לוקח בחשבון ימי עבודה נוספים לתיקון ליקויי בניה בפרויקט לאחר ביקור מהנדס בדק בית בדירות הבנויות. עוד בזאת, יכול בהחלט להיות מצב שבו תתקיים בניה בדירה שאינה תואמת את רשומות תכניות הבניין שבעירייה. מצב זה נקרא חריגת בניה, והנו עבירה על החוק. במידה ותחתמו על אישור דירה שבה קיימים חריגות בניה אתם עוברים על החוק. אז לפני חתימה על אישור קבלת המפתח חובה להזמין בדק בית לאיתור ליקויים בדירה.

מי מבצע את בדק הבית בדירה?

בדיקת בדק בית יכולה להתבצע אך ורק על ידי מהנדס בדק בית בעל הכשרה מקיפה וניסיון רב באיתור ליקויי בניה בדירות ובבתים פרטיים. בדיקת בדק הבית היא ברובה בדיקה מקצועית שמסתמכת רבות על שימוש בכלים מיוחדים של בדק בית והתבססות על ניסיון באיתור ליקויי בניה. עוד בזאת, דוח סיכום בדיקת בדק הבית הנו חוות דעת הנדסית לכל דבר, לכן חשוב שנציג חברת בדק הבית שמגיע אליכם לדירה יהיה מהנדס בדק בית בעל קבלות.

מה כוללת בדק בית לדירה חדשה מקבלן?

תחילה, מהנדס בדק הבית יבצע מעבר וויזואלי על כלל חלל הדירה לאיתור ליקויי בניה וויזואליים. חשוב לדעת שמהנדס בדק בית מנוסה יכול לאתר ליקויי בניה קיימים ופוטנציאליים בהסתכלות בחלל הדירה בלבד. לאחר הבדיקה הוויזואלית של הדירה, מהנדס בדק הבית יבצע שימוש בכלי בדק בית לבחינת שלד הדירה. כלים אלו כוללים כלי איתור נזילות, רטיבות בדירות, שקיעה במרצפות, בניה עקומה ועוד. בדק בית לדירה חדשה מקבלן גם בוחנת את עבודת הגמר בדירה. ליקויי בניה אסתטיים כגון צבע מתקלף, עבודות גבס לא תקינות, מרצפות שבורות או סדוקות, משקופים לא תקינים ועוד גם מקבלים תשומת לב במהלך הבדיקה. בנוסף לבדיקה הוויזואלית של מצב הדירה, מהנדס בדק הבית גם יבחן את ההתאמה בין תכניות הבניין לבין בניית הדירה בפועל בכדי למנוע מצב של אישור קבלת מפתח על דירה שבה יש חריגות בניה.

מהנדס בדק הבית יתעד את כל ליקויי הבניה וחריגות הבניה שהתגלו במהלך הבדיקה, הן וויזואליות והן בכתב יד, ויעלה את כל הממצאים על דו"ח מפורט. דוח זה הנו חוות דעת הנדסית של מהנדס מומחה בדק בית, אשר יכולה להיות בשימוש גם בבית משפט. דו"ח הממצאים של בדק הבית מועבר לקבלן הבניה עם הסברים מפורטים ומקצועיים לגבי התיקונים הנדרשים ודרכי הפעולה המומלצים לתיקון מהיר ואיכותי. טיפול הקבלן לאחר קבלת הממצאים של בדק הבית לרוב מתבצע תוך כמה ימים, אם אין ליקויי בניה חריגים, ואז הלקוח נקרא לחתום על קבלת המפתח. בשלב זה, במידת הצורך, ניתן לקבל שוב ליווי של מהנדס בדק בית.