משקיעים אשר מבקשים לרכוש דירה להשבחה חייבים לבצע בדק בית לפני קניית דירה, על מנת להעריך את ערך הדירה וההשקעה נדרשת להשבחת הדירה למכירה.

תחום הנדל"ן בישראל הופך בכל שנה ליותר ויותר אטרקטיבי עבור משקיעים, וכבר היום ניתן לראות את תחום הנדל"ן בתור אפיק ההשקעה המעניק את התמורה הגדולה ביותר עבור המשקיעים בו. עליית המחירים החדה של דירות ונכסים אחרים בישראל בשנים האחרונות מושכת יותר משקיעים לרכוש דירות ישנות להשבחה, עבור מכירה או השכרה עתידית, ולגזור תשואות גבוהות במיוחד. כאשר היום הריבית הבנקאית נמוכה משמעותית משנים עברו וקיימת רוויה בשוקי ההון, רכישת דירה להשבחה הופכת להיות השקעה משתלמת ביותר.

החשיבות של ביצוע בדק בית לפני קניית דירה להשבחה

רכישת דירה להשבחה הנה עסקה שיכולה להיות מאוד משתלמת עבור משקיע, ולהעניק לו תשואות גבוהות במיוחד, אך ביחד עם זאת מדובר כאן על השקעה כספית ראשונית גבוהה במיוחד. היום דירות יד שנייה להשבחה מוערכות בכמה מאות אלפי שקלים, ולרוב נדרשת השקעה נוספת בביצוע שיפוצים של עוד כמה מאות אלפי שקלים. לכן, אתם בתור משקיעים פוטנציאליים בדירה ישנה להשבחה רוצים להיות בטוחים כמה שניתן בעסקה הרלוונטית. בעוד שמהנדס בדק בית לא יכול להבטיח לכם השבחה ומכירה מוצלחת של דירה מסוימת, הוא כן יכול להציג לכם את העובדות לגבי מצב הדירה בפועל, ערך הדירה הריאלי והערכה יחסית מדויקת של עלויות ההשבחה הנדרשות עד למכירת הדירה.

תפקידו של מהנדס בדק בית בתהליך של השבחת דירה

משקיעים אשר מחפשים אחר דירה להשבחה יתקלו במספר גדול של דירות ישנות, כאשר לרוב בדירה להשבחה משקיעים מחפשים דירה ישנה שמוערכות בערך נמוך יותר מהערך בפועל. עוד בזאת, לרוב משקיע יחפש דירה ישנה במצב רעוע הממוקמת באזור אטרקטיבי מבחינת רוכשים פוטנציאליים מכיוון שמיקום הוא גורם מאוד משמעותי בהערכת מחיר מכירה של דירה. כלומר, דירה טובה לרכישה עבור השבחה תהיה דירה בעלת ערך נמוך מאוד ביחס למצבה הריאלי אשר ממוקמת באזור מבוקש. כאשר משקיע איתר דירה אשר עומדת בקריטריונים הללו, הוא יזמין מהנדס בדק בית לקבלת חוות דעת הנדסית על מצב הדירה עם ייעוץ של מהנדס בדק בית על אפשרויות ההשקעה העומדות מולו. לאחר שיש למשקיע חוות דעת הנדסית הוא יכול לקחת החלטה לגבי כדאיות ההשקעה שלו בדירה.

איך בדיקת בדק בית עוזרת למשקיע פוטנציאלי בדירה להשבחה?

מהנדס בדק הבית יבצע בדיקה מקיפה של הדירה, לרבות איתור ליקויי בניה וחריגות בניה. הממצאים של בדיקת בדק הבית יציגו בפני המשקיע את טיב איכות הבניה בדירה, ובמיוחד האם ישנם ליקויי בניה חריפים שהופכים את עסקת רכישת הדירה להשבחה למסוכנת והאם יש לדירה פוטנציאל מכירתי לאחר השבחה. בשלב הראשוני, משקיע פוטנציאלי צריך לבחון האם ערך הדירה הריאלי לפני השקעה תואם את ערך הדירה שבעל הדירה הקיים דורש. רק במידה וכן, אותו משקיע יכול להתקדם ולבחון את האפשרויות להשקעה עתידית בדירה עבור השבחה.

אם במידה וערך הדירה תואם או נמוך ממצב הבניה בפועל, לאחר שמהנדס בדק בית אישר למשקיע זאת בחוות הדעת ההנדסית, על המשקיע לבצע הערכה של עלויות ההשקעה הנדרשות להשבחת הדירה. עלות ההשקעה הכוללת של דירה להשבחה כוללת שני נושאים. הראשון, עלות תיקון ליקויי הבניה אשר אותרו במהלך בדיקת בדק הבית. שנית, עלות השיפוצים הקוסמטיים הנוספים שנדרשים על מנת להפוך את הדירה לאטרקטיבית יותר למכירה בשוק. ממצאי בדק הבית מתייחסים כמובן לחלק העלות הראשוני, עלות תיקון ליקויי הבניה הקיימים. אם המשקיע אינו מתייחס לליקויי הבניה הקיימים בדירה ומתקן אותם במהלך השבחת הדירה, הדירה עצמה לא תעבור בדיקת בדק בית של רוכש פוטנציאלי עתידי.