לפני השלמת עסקת רכישה של כל נכס, בין אם מדובר על דירה חדשה מקבלן או בין אם מדובר על בית פרטי יד שנייה, יש לבצע בדק בית. בדק בית היא בדיקה שמטרתה הכוללת היא להעריך את מצב הנכס לטובת מזמין הבדיקה. בדק בית, או ביקורת ליקויי בניה, יכולה לבחון סוגי מבנים שונים כגון דירה, בית פרטי, בית דו משפחתי, מבנה מסחרי, בניין מגורים וכו'.

חשוב לבצע הבדלה בין סוגי מבנים בכל הנוגע לביצוע בדק בית, זאת מכיוון שמהנדס בדק בית אשר מבצע ביקורת ליקויי בניה חייב להתאים את התנהלותו במהלך הבדיקה לסוג המבנה. הסיבה לכך היא, שבכל מבנה יש ליקויי בניה נפוצים וייחודיים אליו. כלומר, כל סוג מבנה מצריך ממהנדס בדק הבית להשתמש בבדיקות מקצועיות שונות לאיתור ליקויי בניה והערכת מצב הנכס.

בדק בית במבנה דירה

חלק גדול מבדיקות בדק הבית בישראל מתבצעות בדירות, זאת מכיוון שהבניה של דירות ענפה הרבה יותר מכל סוג אחר של מבנים בארץ. ביקורת ליקויי בניה בדירה הנה או בדיקת בדק בית בדירה חדשה מקבלן או בדיקת בדק בית בדירה יד שנייה. מהנדס בדק בית שמגיע לאתר ליקויי בניה בדירות מתבסס יותר על בחינה וויזואלית של פנים הדירה, כאשר רק במקרים חריגים שבהם יש סממנים לליקויי בניה סמויים בתור הקירות יתבצע שימוש בכלי בדק בית לבדיקת רטיבות בקירות ושלמות שלד. רוב ליקויי הבניה הנפוצים בדירות הם ליקויי בניה של בלאי בפנים הדירה, למשל שקיעה של מרצפות או חיפוי לקוי, ופחות יש בעיות בשלד התומך במבנה הדירה.

בדק בית במבנה בית פרטי

ביקורת ליקויי בניה בבית פרטי היא בדיקה הרבה יותר מורכבת מבדק בית של דירות, זאת מכיוון שעל מהנדס בדק הבית לבחון גם את שלד הבית וגם את כלל מתחם הנכס (כל הבניה על הקרקע הפרטית). יש לבחון את שלד הבית הפרטי, לרבות על מנת לאתר שקיעה של המבנה שיכולה להתרחש עם הזמן. לאחר מכן מהנדס בדק בית גם כמובן בוחן את פנים הבית לאיתור ליקויי בניה וויזואליים, יש הרבה ליקויי בניה נפוצים בבתים פרטיים שנוצרים כתוצאה מהבניה לגובה. נוסף על כך, ייבחן החיפוי החיצוני של הבית. יש לציין שבבתים פרטיים לרוב ליקויי בניה בחיפוי החיצוני הם הראשונים להיווצר.

בדק בית במבנה דו משפחתי

תהליך איתור ליקויי בניה במבנה דו משפחתי מאוד דומה לבדיקת בדק בית בבתים פרטיים, יש לבחון את כל הבניה בקרקע הפרטית, עם ההבדלה שמדובר על מבנה לו בניה ייחודית ביותר. מבנה דו משפחתי בנוי בצורה שבה ליקויי בניה יכולים להיווצר כתוצאה ממעמסה רבה על שלד המבנה, ולכן מהנדסי בדק בית מעניקים דגש רב על איתור ליקויי בניה בשלד המבנה. עוד בזאת, איתור מקדים של ליקויי בניה מאוד משמעותי במבנים דו משפחתיים, מכיוון שליקוי בניה חריף בחלק אחד של המבנה הדו משפחתי יכול לגרום להתפזר במבנה במהירות.

בדק בית בבניין מגורים

ביקורת ליקויי בניה בבניין מגורים שואפת לאתר ליקויי בניה בחלל הרכוש המשותף של הדיירים. רכוש משותף הוא כל אזור שאינו נחשב פרטי בבניין, החל ממדרגות הבניין ועד לתשתית החשמל של הבניין. החלק העיקרי באיתור ליקויי בניה ברכוש משותף הנו בחינת תשתיות הבניין (חשמל, ביוב וכו') ותפקודן תחת עומס עבודה. מהנדס בדק בית שמבצע בדק בית בבניין חייב להיות בעל הכשרה מקצועית של ביקורת מבנים, ולא רק בעל ניסיון בביצוע בדיקות בדק בית בדירות ובתים פרטיים, לכן חשוב לברר במהלך סקר שוק בין חברות בדק בית האם מהנדס בדק בית בעל הכשרה בביקורת מבנים.