בהרבה מקרים בדק בית מומלץ גם עבור המוכר של הדירה, יש מספר יתרונות בהזמנת מהנדס בדק בית עבור מוכר הנכס. אך עדיין רוב בעלי הדירות לא מעדיפים לא להזמין בדיקה שכזאת לפני מכירה.

בתחום הנדל"ן זה ידוע שכל קונה של דירה, בין אם היא דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה, חייב להזמין מהנדס בדק בית לבצע בדיקה של הדירה לפני רכישה. למעשה ברוב הרכישות של הדירות החדשות הקבלן מחייב את הקונה של הדירה להזמין בדיקת בדק בית לפני שהוא מאשר את קבלת המפתח. בנוסף לכך, זה ידוע שמי שקונה דירה יד שנייה יהיה חייב להזמין מהנדס בדק בית כי תמיד בבדיקת דירות ישנות מתגלים כמה וכמה ליקויי בניה. אך עולה השאלה האם בדיקת דירה ישנה של מהנדס בדק בית לא יכולה גם לתרום למוכר של הדירה?

יתרונות של בדיקת בדק בית מוקדמת למוכר של הדירה

בעוד שקונה של דירה תמיד חייב להזמין בדיקת בדק בית, כדאי לדעת שגם מוכר של דירה יכול ליהנות ממספר יתרונות שתעניק לו בדיקת בדק בית מקדמית לפני העמדת הדירה למכירה בשוק.

בדיקה מראש של הדירה מונעת הפתעות בשלב המשא ומתן

מהנדס בדק בית בוחן את הדירה בצורה סובייקטיבית במטרה לאתר כמה שיותר ליקויי בניה קיימים בנכס. כלומר לא משנה מי הזמין את בדיקת הדירה, הקונה או המוכר, המהנדס יאתר כמה שיותר ליקויי בניה על מנת להציג חוות דעת הנדסית מקיפה ככל הניתן על מצב הדירה. עבור הקונים, הממצאים של בדיקת בדק הבית יכולים להיות דרך להוריד את מחיר הקנייה במשא ומתן, או לכל הפחות לדרוש תיקון של ליקויי הבניה לפני השלמת העסקה.

עבור המוכר, זאת דרך לקבל מסמך מקצועי של מהנדס המתאר את מצב הדירה ומאפשר לו להתכונן לקראת העמדת הדירה למכירה בשוק. לדוגמה, מוכר דירה יכול לגלות בעזרת בדק בית על מספר ליקויי בניה וויזואליים שיכולים פוטנציאלית להוות כלי של הקונה במשא ומתן ולהגדיל את המחיר המבוקש על הדירה מראש.

ביצוע תיקונים של ליקויי בניה לפני הגעת קונים פוטנציאליים

בהמשך לקבלת ממצאים מבדיקת בדק בית לפני העמדת הדירה למכירה בשוק, המוכר יכול גם להחליט לטפל בחלק מליקויי הבניה שנמצאו לפני שקונים פוטנציאליים יבקרו בדירה. תיקון ליקויי בניה קוסמטיים למשל הרבה פעמים מחזירים את ההשקעה ביכולת לשמור על מחיר הדירה המבוקש. במידה ויש חשש שקיימים מספר ליקויי בניה משמעותיים בדירה, יהיה כדאי לשקול להזמין מהנדס בדק בית לגילוי אותם ליקויי בניה ותיקונים לפני מכירה.

למה כל מי שמוכר דירה לא מזמין בדיקת בדק בית לפני מכירה?

למרות היתרונות השונים שיכולה להעניק בדיקת בדק בית למוכר דירה, עדיין מרבית בעלי הדירות שרוצים למכור דירה לא דואגים להזמין מהנדס בדק בית.

הסיבה הראשונה לכך היא, שמוכרים לא רוצים לשלם את עלויות הבדיקה של חברת בדק בית מומלצת. המוכרים יודעים שבכל מקרה הקונים הפוטנציאליים יזמינו וישלמו על בדיקת בדק בית בעצמם אז הם לא ממהרים לשלם מכספם למהנדס בדק בית. אבל חשוב לדעת שבמקרים רבים בהם טיפול ליקויי בניה מראש מאפשרים למוכר לבקש את מחיר הדירה המקסימלי כן משתלם לשלם על בדיקת דירה לפני המכירה.

הסיבה השנייה למה מוכרים מעדיפים לא להזמין בדיקת בדק בית מראש היא, שקבלת חוות דעת הנדסית עדכנית על מצב הדירה מחייבת אותם לחשוף את ליקויי הבניה לקונים פוטנציאליים. הרבה מוכרים מעדיפים להתעלם מבעיות שאולי נמצאות בדירה מתוך הפחד שהעסקה של מכירת הדירה תיפול בעקבות גילוי ליקויי הבניה. אך חשוב לזכור שבכל מקרה הקונה יזמין מהנדס בדק בית וליקויי הבניה הקיימים יתגלו, אז בכל מקרה מומלץ להכיר אותם מראש ולהיות מוכנים לשלב תהליך המכירה.