כל אדם אשר מעוניין לרכוש בית פרטי יד שנייה או שרוכש בית פרטי ישירות מקבלן בניה מבצע בדיקת בדק בית לפני קניה. הבדיקה הזאת באה לשרת את הרוכש הפוטנציאלי, על ידי הצגת פירוט מלא של מצב הבית בפועל מבחינת איכות הבניה, כפיסת מידע חשובה לשיקולו במהלך המשא ומתן. היום אף בית פרטי לא מחליף בעלות מבלי לעבור בדק בית מטעם הרוכש, וזאת מכיוון שאף קונה בתחום הנדל"ן לא רוצה לרכוש בית פרטי שסובל מליקויי בניה או חריגות בניה במחיר ערך מלא.

מהנדס בדק בית מבצע מגוון רחב של בדיקות נכסים ואיתור ליקויי בניה בנכסים, כאשר בדיקות בדק בית לדירות הן הבדיקות השכיחות יותר. הבניה החדשה של דירות בישראל שכיחה הרבה יותר מבתים פרטיים, מה שמסביר למה מהנדסי בדק בית מבצעים יותר בדק בית לדירות מאשר לבתים פרטיים, אך בו זמנית חשוב להדגיש שביצוע בדיקת בית לפני קניה הנה ייחודית גם בגלל המורכבות של איתור ליקויי בניה בנכס בית פרטי.

הייחודיות של בדיקת בית לפני קניה לעומת בדק בית של דירה

הייחודיות של בדק בית פרטי נובעת מאופי הבניה של בית פרטי לעומת הבניה הנפוצה של דירות בישראל. כאשר מהנדס בדק בית מגיע לבצע בדיקת בית לפני קניה, הוא יבחן אזורים הייחודיים לנכס בית פרטי ויעניק חשיבות למורכבות של בניית בתים. להלן הנושאים הייחודיים לביצוע בדיקת בית לפני קניה.

  • בדק בית על קרקע – הרבה רוכשים פוטנציאליים של בתים פרטיים לא מודעים לכך שכאשר הם רוכשים בית פרטי הם גם רוכשים את הקרקע שעליו הבית בנוי, ולכן, מהנדס בדק בית צריך לבחון גם את הקרקע במהלך בדיקת בית לפני קניה. קרקעות יכולות להוות סכנה לבניה, למשל קרקע חלשה יכולה ליצור שקיעה של המבנה, ויש בהחלט צורך לקחת החלטה לגבי רכישת הבית גם לפי חוות הדעת ההנדסית על הקרקע. מן הסתם מהנדס בדק בית לא מבצע בחינה של קרקע במהלך בדיקה של דירה בבניין רב קומות, זה נופל על אחריות מפקח בניה שמבצע ביקורת מבנים.
  • בחינת תשתית שלד בית פרטי – בדיקה לפני רכישת דירה לא צריכה לכלול בדיקה מקיפה של שלד הבניין, אלא מהנדס בדק הבית בוחן רק את פנים הדירה ותשתיות הבניין הרלוונטיות לדירה עצמה. מצד שני, בדיקת ליקויי בניה בבית פרטי חייבת לכלול בחינה מקיפה ומעמיקה של שלד הבית. הסיבה לכך היא שכל הבניה בבית פרטי צריכה להילקח בחשבון לפני קבלת החלטה על רכישה, וזה כולל גם את שלד הבית. עוד יש לציין, שעל מנת לבדוק בצורה מקיפה ומעמיקה שלד בית יש להשתמש בכלים מיוחדים לביקורת מבנים שלא נמצאים בשימוש בבדיקת ליקויי בניה של דירות.
  • איתור ליקויי בניה נפוצים במבנים פרטיים בעלי שתי קומות ומעלה – אחד הדברים המייחדים בדיקת בית לפני קניה הוא נושא ליקויי הבניה הנפוצים לבתים פרטיים. מעבר לליקויי הבניה הנפוצים בכל נכס, כגון התקלפות צבע וחיפוי שבור, ישנם ליקויי בניה שייחודיים רק לבתים פרטיים. ליקויי בניה נפוצים בבתים פרטיים יכולים להיות נזילות מקומה לקומה, כשל בניה בין מפלסים, עומס על תשתית קומת הקרקע, בעיות איטום בין קומה לקומה ועוד.
  • בדיקת איכות בניה בגג – עוד מקרה ייחודי רק לבדק בית של בתים פרטיים הוא נושא בחינת הגג. הגג הוא חלק אינטגרלי בבניה של בית פרטי, וכשלים מבניים בגג יכולים לייצר ליקויי בניה רבים ואף לסכן את בטיחות הדיירים. למשל איטום לקוי בגג לא ימנע הצטברות של נוזלים בקירות, מה שיגרום לרטיבות בקירות ולהיווצרות עובש, או למשל בניה לקויה של שלד הגג יכולה לגרום לקריסה של חלקים שונים בגג עם הזמן.

ביקרות של הבנייה החיצונית – בדיקת בית לפני קניה גם כוללת בחינה של איכות הבניה החיצונית של המבנה, החל מהחיפוי החיצוני של הבית ועד לתשתיות נוספות באזור חלקת האדמה הנרכשת. אזורים חיצוניים מוסיפים למורכבות של ביצוע בדיקת הליקויים בהשוואה לביצוע בדק בית לדירה יד שנייה או דירה חדשה מקבלן.