ליקויי בניה יכולים להימצא גם בדירות חדשות מקבלן, לכן, חשוב לא לוותר על ביצוע בדיקת דירה חדשה מקבלן על ידי מהנדס בדק בית המומחה באיתור ליקויי בניה בדירות.

בתחום הנדל"ן אין ערובות לאיכות בנייה, גם לא בדירות חדשות מקבלן. ישנה תפיסה שגויה בקרב רוכשים פוטנציאליים שדירות בפרויקטים של בניה חדשה הן דירות באיכות בניה מושלמת וללא כשלים מבניים. בעוד שבהחלט בממוצע דירות חדשות מקבלן מציגות פחות ליקויי בניה מנכסים ישנים הנמכרים יד שנייה בשוק הנדל"ן, עדיין ישנם קיים סיכוי גבוה לאתר ליקויי בניה שונים בדירות חדשות מקבלן. עוד בזאת, חשוב להזכיר את פרויקטים הדיור למשתכן. בפרויקטים אלו הקבלן מציע מחיר מסובסד בהרבה ביחס לממוצע בשוק, כאשר הרבה מומחים לבניה טוענים שנושא זה יכול לגרור לעבודה פחות איכותית של הקבלן ולהגדלת הסיכויים להיווצרות ליקויי בניה.

תפקידה של בדיקת בדק הבית בתהליך הרכישה של דירה חדשה מקבלן

פרויקטים של בניה חדשה מקבלן נמכרים בדרך שיווקית לרוכשים הפוטנציאליים על בסיס הצגת מפרט ותכניות בניה הרבה לפני התחלת העבודות. כלומר, שאתם רוכשים דירה בפרויקט בניה חדשה מובטח לכם מפרט בניה ואיכות בניה מסוימת לפני שבכלל החלו עבודות הבניה בפועל. כעבור מספר חודשים או שנים שהמבנה בנוי בצורה שמאפשרת אכלוס, אתם נקראים לבחון את הדירה ולהעניק אישור לפני העברת הבעלות הסופית (אישור קבלת המפתח).

על מנת להבטיח שאתם מקבלים את הדירה על פי המפרט שנקבע לפני זמן רב ברכישה הראשונית ועל מנת להבטיח שאין ליקויי בניה שמונעים מכם לאכלס את הדירה, עליכם לדאוג לבצע בדיקת בדק בית. בדיקה זו מתבצעת על ידי מהנדס בדק בית, מהנדס המתמחה באיתור ליקויי בניה במבנים שונים ובחינת התאמת בניה למפרט התכניות האדריכליות. מהנדס בדק הבית עובר על כל שטח הדירה לפני חתימתכם על אישור קבלת המפתח, כאשר מטרתו לאתר ליקוי בניה וחריגות בניה ולהציגם בפני הקבלן האחראי על בניית הפרויקט לטיפולו המהיר. בסופו של דבר, תפקידה של בדיקת בדק הבית הנה לאפשר הן לבעל הנכס והן לקבלן להשלים את רכישת הדירה במהירות ועל פי כל הסטנדרטים המקצועיים הקיימים.

התרומה של בדיקת דירה חדשה מקבלן למזמין הבדיקה

  • קבלת חוות דעת הנדסית מקצועית על הבניה בדירה – בתור בעלי הנכס חשוב שתקבלו חוות דעת הנדסית של מהנדס מומחה בדק בית חיצוני על רמת איכות הבניה בדירה שלכם. הדירה שלכם הולכת לשרת אתכם שנית רבות, בין אם מדובר על דירה למגורים או בין אם מדובר על דירה להשכרה, וחשוב שתוודאו שאתם מקבלים את כל מה שהובטח לכם במעמד הרכישה הראשוני. חוות הדעת ההנדסית מעניקה לכם פירוט מדויק ומקצועי של הבניה בדירה.
  • פירוט ליקויי בניה וחריגות בניה – המטרה המרכזית של בדיקת בדק בית היא לאתר ליקויי בניה, ובסוף כל בדיקה שכזאת מוענק למזמין הבדיקה פירוט ממצאים של כלל ליקויי הבניה וחריגות הבניה אשר אותרו על ידי מהנדס בדק הבית. מכיוון שהחשיבות העליונה לפני השלמת רכישת דירה היא לדעת את כל הליקויים והחריגות הקיימים, חשוב לבצע בדק בית.
  • דו"ח ממצאים שמועבר לטיפול הקבלן לפני אכלוס הדירה – תזמון בדיקת בדק הבית לפני חתימת אישור על קבלת המפתח נועד להבטיח טיפול בליקויים השונים של הקבלן המבצע לפני שהדיירים נכנסים לדירה עצמה. הרבה יותר נוח ומהיר לקבלן לבצע את התיקונים הנדרשים כאשר הדירה לא מאוכלסת, וכמובן זה הרבה יותר נוח לדייר עצמו.
  • ראש שקט בהשלמת הרכישה של הדירה – היתרון הגדול ביותר של בדק הבית היא בכך שהיא מעניקה למזמין הבדיקה ראש שקט בכל הנוגע להשלמת הרכישה. מזמין הבדיקה מודע לכלל ליקויי הבניה הקיימים בנכס שלו, יש לו מסמך המציג לקבלן את דרכי הפעולה לתיקון אותם ליקויי בניה והוא מחזיק בחוות דעת הנדסית הקבילה בבית משפט לפתרון סכסוך מול הקבלן במידת הצורך.