ישנם מספר ליקויי בניה שכיחים שמתגלים במהלך בדיקות בדק בית יד שניה, כאשר המשותף לליקויי בניה אלו הוא כמובן גורם הבלאי.

בתחום של בדק בית הבדיקות של דירות מתחלקות לשני סוגים: בדק בית דירה מקבלן ובדק בית יד שנייה. בעוד ששני הסוגים הללו הן בדיקות נכס של דירה, הדגש שמעניק מהנדס בדק הבית על מציאת ליקויי בניה הוא שונה בעקבות סטאטוס הנכס. כלומר, יש ליקויי בניה שכיחים שלרוב מתגלים בדירות חדשות מקבלן ויש ליקויי בניה שכיחים שמתגלים לרוב בדירות ישנות הנמכרות כיד שנייה.

למה בכלל מתגלים ליקויי בניה בדירה ישנה?

כל מהנדס בדק בית מאתר במהלך בדיקתו ליקויי בניה, וזה לא משנה אם מדובר על דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה. עם זאת חשוב לציין, שבממוצע מתגלים יותר ליקויי בניה בדירות ישנות על פני דירות חדשות מקבלן. הסיבה לכך היא פשוטה, בלאי יוצר הרבה ליקויי בניה. שימוש לאורך זמן של הנכס ועייפות חומר הבניין הם בין הגורמים המרכזיים ליצירת ליקויי בניה, במקביל לרשלנות בנייה של קבלן. כך שאתם אתם מתכננים לרכוש דירה ישנה של יד שנייה, חובה עליכם להזמין מהנדס מומחה בדק בית לפני חתימת הרכישה.

ליקויי בניה שכיחים המתגלים במהלך בדק בית יד שנייה

ישנם מספר לקויי בניה שכיחים שמתגלים על ידי מהנדס בדק בית במהלך בדיקת בדק בית יד שניה, כאשר ליקויי בניה אלו נוצרים כתוצאה מבלאי. ליקוי הבנייה השכיחים הם:

ליקויי בניה אסתטיים

אחת הדרכים לזהות דירה ישנה במצב בניה לא טוב היא כמובן מהמראה הוויזואלי. קירות שהצבע מתקלף מהם, כתמים על הקירות או המרצפות, עובש בחיפוי האמבטיה וכו' הם סימנים לתחזוקת דירה לא אופטימלית. עם השימוש של דיירים בדירה נוצרים ליקויי בניה אסתטיים רבים. ליקויי בניה אסתטיים מאוד שכיחים בדירות ישנות, ואף יותר שכיחים בדירות ישנות שהיו בהשכרה מרובה. החדשות הטובות הן שליקויי בניה כאלו ניתנים לטיפול מהיר על ידי קבלן שיפוצים בעלות נמוכה, אך כמובן אלו בהחלט ליקויי בניה שיש להתייחס אליהם בעת המשא ומתן על הרכישה.

חיפוי אמבטיה שבור או מעובש

עובש בחדר האמבטיה הוא לא רק ליקויי בניה קוסמטי, אלא גם סימן לחיפוי לקוי בחדר האמבטיה. חיפוי הקרמיקה שמניחים בחדרי האמבטיה, באמבטיה עצמה או במקלחון וליד הכיור, נועד לא רק ליופי אלא גם בכדי למנוע מנוזלים להגיע במגע עם הקירות לאורך זמן. קירות שבאים במגע עם נוזלים לאורך זמן יוצרים עובש שיכול לגרום להתפרקות הבטון, עם פגיעה קשה ביסודות בטווח הרחוק. במידה ויש חיפוי לקוי או שבור בדירה, כלומר יש נקודות חשופות של הקיר לנוזלים, נוצר עובש שמהווה בעיה רצינית בדירה. כאשר מתגלה עובש בחיפוי האמבטיה במהלך בדק בית, מהנדס בדק הבית ימליץ לטפל בנושא במהירות האפשרית ואף ידרוש לבצע בדיקת רטיבות בקירות לכל מקרה.

רטיבות בקירות ובשלד הדירה

בהמשך לחיפוי הלקוי, חשוב להזכיר את הליקוי הבעייתי ביותר מכולם של בדק בית יד שנייה. רטיבות שנוצרת בקירות ואף חודרת לשלד הדירה היא מסוכנת ביותר. רטיבות שכזו יכולה לגרום לריקבון פנימי של הקירות ושלד הדירה, מה שיצריך השקעה מסיבית בשיפוצים מתקנים. רטיבות שכזו נוצרת לרוב מנזילה בצנרת הדירה עקב חלודה או שימוש לאורך זמן, וכמובן כפי שציינו מחיפוי לקוי שלא סודר זמן רב. מהנדס בדק בית יבחן וויזואלית דירה ישנה במהלך בדק בית על מנת לאתר סימנים מחשידים של רטיבות, ובמידה והתגלה חשש, יבצע מהנדס בדק הבית בדיקה מעמיקה יותר בעזרת כלי בדק בית לאבחון רטיבות בקירות כמו אינפרה אדום למשל.

דלתות שחוקות

ליקוי בניה שכיח מאוד בדירות ישנות הוא השחיקה של הדלתות. ברוב הדירות יש דלתות ומשקופים מעץ, לרוב באיכות ירודה, אשר נשחקים עם הזמן עקב השימוש הרב בהם. חשבו כמה אתם בדירה שלכם פותחים וטורקים את דלתות הפנים של הבית. דלתות שחוקות משמעותית ידרשו החלפה או חידוש, עלות לא מבוטלת בכלל בדירות של 4-5 חדרים.