בדיקת בדק בית על ידי מהנדס מומחה צריכה לכלול גם בחינה של חיפוי האבן החיצוני לטובת איתור ליקויי אבן טבעית. ליקויי בניה אלו יכולים ליצור בעיות גדולות בעתיד אם לא יאותרו במעמד בדק הבית.

רוב האנשים אשר רוכשים דירה או בית מתמקדים באיכות הבניה בשטח הפנימי של הבית, אך לא פחות חשוב לוודא שהבניה החיצונית עומדת בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר. זאת הסיבה למה כל בדיקה לאיתור ליקויי בניה של מהנדס מומחה בדק בית כוללת גם בחינה של האזורים החיצוניים כגון מרפסת וחיפוי חיצוני. אחת מליקויי הבניה הנפוצים ביותר הם ליקויי הבניה באבן הטבעית של החיפוי החיצוני, כאשר ליקויי בניה אלו יכולים להוות פתח לליקויי בניה חריפים יותר כמו רטיבות אם הם לא יטופלו מיידית. הנה מספר ממצאים של ליקוי אבן טבעית שאיתר מהנדס בדק בית במהלך בדיקת דירה חדשה מקבלן.

אין חומר איטום בין אריחי חיפוי אבן טבעית של נדבך ראש

הרבה פעמים מהנדס בדק בית נתקל בחיפוי אבן טבעית של נדבך ראש למעקה של מרפסת שהונח בלי איטום בין אריחי החיפוי. ליקוי שכזה יגרום להצטברות של לכלוך על המעקה עצמו בין חיפוי האבן הטבעית, לזליגה של מי גשמים שיכתימו את קיר הבטון שמתחת לחיפוי האבן ויגרמו להתדרדרות מואצת של החיפוי עצמו וההגנה שלו על הקיר. ניתן לראות דוגמה להנחת חיפוי אבן טבעית ללא איטום בתמונה הבאה.

ליקויי אבן טבעית

ליקויי אבן טבעית

ליקויי בניה שכאלו נוגדים את המפרט הכללי הבין משרדי לבניה (אשר נקרא גם הספר הכחול) בסעיפים 14035 ו-14067, ואת תקנון התכנון והבנייה סעיף 5.36 אשר מתייחסים לכך שקיר הנמשך והעולה מעל פני הגג יכוסה בנדבך ראש אבן טבעית שמשטחו העליון יהיה משופע כלפי הגג. נדבך שכזה חייב להיות עשוי מחומר מגן כמו אבן טבעית בצורה שבה ימנע חדירת מים ורטיבות לקיר. על הקבלן לבצע הנחה של אבן טבעית במקשה אחת או כמו במקרה שלא בוצע הנ"ל להניח חומר איטום בין חלקי האבן הטבעית. הקבלן צריך במקרה הזה ליישם חומר איטום ולקבל אישור נוסף לאחר העבודות ממהנדס בדק בית.

הנחת אבן טבעית ללא אפי מים

המפרט הכללי קובע בסעיף 100512 שאדני חלונות, כרכובים, מעקות וכו' יעובדו לרבות שיני מדלף (אף מים). החתכים הללו באבן הטבעית מונעים מגע של מים עם קיר הבטון הפנימי, ובכך מונעים רטיבות. הנה למשל נדבך ראש במרפסת שלא נחרטו בו אפי מים.

אבן טבעית ללא אף מים

אבן טבעית ללא אף מים

שפת האדן אותרה במהלך בדק בית שהיא ללא אפי מים. העניין הועבר לטיפול הקבלן לחריטה של אפי המים הנדרשים על פי ההנחיות של המפרט הכללי.

אריחי חיפוי חיצוני פגומים של אבן טבעית

חיפוי של אבן טבעית משומש לחיפוי חיצוני בגלל שהחיפוי נראה מרשים, במקביל לכך שהוא מאוד עמיד. עם זאת, אבן טבעית יכולה להישבר במהלך העבודות או אחרי זה. אסור לאשר דירה חדשה מקבלן במידה וקיימים אריחי חיפוי חיצוני שבורים, ועל מהנדס בדק הבית לכלול זאת בחוות הדעת ההנדסית שלו. הנה דוגמה לחיפוי אבן טבעית שבור שאותר במהלך בדיקה של מהנדס מומחה בדק בית.

סדקים באבן טבעית

סדקים באבן טבעית

ניתן לראות במקום שבוא החץ האדום מצביע שיש חתיכה גדולה של חיפוי אבן שפשוט נשברה. הקבלן המבצע יחויב במקרה שכזה להחליף את אריח חיפוי האבן הטבעית הפגום לאריח חדש ושלם.

אריחי אבן טבעית בולטים

חיפוי חיצוני של מבנה צריך להיות אחיד במראה שלו, בדיוק כמו החיפוי הפנימי של הרצפה והחדר האמבטיה. גימור לא אחיד, שאותו ניתן לראות גם בקבוצת ליקויי ריצוף וקרמיקה, יכול להיווצר בחיפוי החיצוני של האבן הטבעית. הנה למשל חיפוי אבן טבעית בולט.

אריחי אבן בולטים

אריחי אבן בולטים

לאחר איתור ליקוי הבניה הזה על הקבלן לבצע חיפוי מחדש של האזור עד לקבלת גימור אחיד במראה של האבן הטבעית.