זאת לא שאלה האם יתגלו ליקויי בניה במהלך בדיקת בדק בית בדירה חדשה, בית פרטי חדש או בנכס ישן. השאלה היא, האם ליקויי הבניה הללו פוגעים בכדאיות רכישת הנכס? יש מספר ליקויי בניה חריפים שמחייבים אתכם לשקול מחדש את הקניה.

בעולם אידיאלי דירה חדשה תיבנה בלי ליקויים או חריגות בנייה, דירה ישנה תהיה באותו מצב בניה שהיא הייתה ביום שהיא נרכשה לראשונה ותוכלו לרכוש כל נכס בלי לדאוג למצב הבניה של הנכס. אבל המציאות בפועל שונה לגמרי, בכל הנכסים החדשים והישנים מתגלים ליקויי בניה וחריגות בניה במהלך בחינה של מהנדס בדק בית.
קונה פוטנציאלי של נכס חייב להזמין מהנדס בדק בית בכדי לאתר ליקויי בניה ולקבל חוות דעת הנדסית על מנת לקבת תמונה ריאלית של מצב הבניה בנכס. על פי הממצאים של הבדיקה הוא יקבל החלטה לגבי כדאיות הרכישה של הנכס במחיר הנקוב. החלטתכם לגבי התקדמות עם עסקת הרכישה, להשלים אותה או ללכת למשא ומתן, תהיה מאוד ייחודית להעדפות שלכם. אך לרוב במידה ומתגלים ליקויי הבניה הבאים במהלך בדיקת בדק הבית יהיה מאוד מומלץ לשקול מחדש את הקניה.

ליקויי בניה בשלד המבנה

ליקויים בשלד כגון שקיעה של היסודות או התדרדרות של חוזק השלד היא בעיה חריפה מאוד שבהחלט צריכה להיות עבורכם מכשול לעסקת רכישה, ולא רק בעסקאות רכישה של בתים פרטיים. תיקון שלד היא משימה מורכבת שדורשת השקעה מסיבית, השקעה שבהחלט יכולה להפוך את הקניה של הנכס ללא כדאית. לאחר איתור סממנים לבעיות שלד במבנה על ידי מהנדס בדק בית יהיה חשוב לקבל חוות דעת נוספת ממהנדס מומחה בדיקת מבנים. במידה והחשש לגבי בעיה חריפה בשלד מתממש, אתם תצטרכו לעשות חושבים לגבי הקניה.

ליקויי בניה חריפים בתשתית החשמל

במבנים ישנים יכולים להתגלות ליקויי בניה מאוד חריפים בתשתית החשמל. עם השנים חיווט החשמל צובר בלאי, בין אם זה כתוצאה מקרעים שנוצרים בחוטי החשמל או בין אם זה חוטים שנחשפים למגע חיצוני. תשתית חשמל ישנה לרוב לא תצליח לעמוד בצרכי החשמל החדשים, משק בית משתמש היום בהרבה יותר מכשירי חשמל מפעם, ולכן אתם יכולים לצפות להרבה קצרים והפסקות חשמל. אם התגלה חיווט מאוד לקוי בתשתית החשמל אשר מצריך שדרוג משמעותי של כל התשתית אז אתם צריכים לצפות להשקעה גדולה מאוד בנכס.

חלודה רבה במערכת האינסטלציה

צינורות מערכת האינסטלציה צוברים חלודה מהמים העוברים דרכם, ובסופו של דבר מערכת האינסטלציה תסבול מחלודה רבה. במידה ואתם הולכים לרכוש נכס ישן, חשוב לבחון את מצב מערכת האינסטלציה. אם במהלך בדק בית התגלתה חלודה רבה בצינורות המבנה, סיכוי גדול מאוד שבשלב מסוים תדרשו להחליף את כל מערכת הצנרת (עדיף לפני שתיווצר נזילה שתגרום לבעיית רטיבות בקירות).

רטיבות בקירות המבנה

במידה וכבר נוצרה נזילה בצינורות המבנה שחדרה לקירות יהיה אליכם לשקול מחדש את הרכישה של הנכס. רטיבות בקירות תיצור עובש בקירות, מה שיוביל לריקבון בקירות עצמם ובסופו של דבר ידרוש מכם לבצע בניה מחדש של הקירות. העלויות של תיקון רטיבות בקירות יכולות להיות גבוהות במיוחד, לכן תצטרכו לשקול את הקניה של הנכס במידה והתגלתה רטיבות שכזאת.

עלות כוללת של תיקון ליקויי בניה

גם אם במהלך בדיקת נכס לפני קניה לא התגלו ארבעת ליקויי הבניה שציינו לעיל (בעיות בשלד המבנה, ליקויי חשמל, חלודה באינסטלציה ורטיבות בקירות) עדיין חשוב לזכור שבהחלט יכול מאוד להיות שעלות מכלול ליקויי הבניה שהתגלו בנכס תדרוש מכם לשקול מחדש את כדאיות הרכישה של הנכס. במידה וסך עלויות התיקון מצטברות לכמה עשרות אלפי שקלים, יהיה כדאי לבצע הערכה מחדש לגבי כדאיות הקניה.