ליקויי בניה השכיחים ביותר אשר מתגלים במהלך בדק בית הם ליקויי בניה בקירות המבנה, לרבות סדקים בקירות וסטיות שלא עומדות בתקן הישראלי.

במהלך בדק בית המהנדס הבודק מבצע מעבר וויזואלי על חלל הנכס במטרה לאתר ליקויי בניה וחריגות בניה. במרבית הבדיקות, מהנדסי בדק בית מאתרים ראשונה ליקויי בניה בקירות המבנה.
ליקויי הבניה המתגלים בקירות המבנה מהווים חלק גדול מליקויי הבניה השכיחים ביותר בדירות ובתים פרטים, כאשר ניתן לשים לב למספר לקויי בניה מרכזיים בקירות מבנים.

סטייה של הקירות

בבדיקות בדק בית רבות מתגלה סטייה אנכית או אופקית של קירות המבנה של מעל 15 מ"מ, ליקויי בניה שאינם עומדים בדרישות התקן הישראלי לבנייה של קירות.
איתור סטיות אלו מתרחש ראשית בצורה וויזואלית על ידי מהנדס מומחה בדק בית, ובהמשך, הסטייה נבדקת ברמת המילימטר בעזרת סרגל מדידות.
הסטייה האנכית הנה סטייה בקירות שאינה עומדת בזווית של 90 מעלות לרצפה, כתוצאה מכשל של הקבלן המבצע בהעמדת הקיר אנכית לרצפה או כתוצאה מבנייה לא מלוטשת של הקיר שיוצרת עקמומיות בנקודות שונות לאורך הקיר.

להלן המחשה לקיר בחדר ממ"ד שאינו עומד בדרישות הסטייה האנכית:

ליקויי בניה בקירות 1

ליקויי בניה בקירות 1

מדובר כאן על סטייה אנכית של יותר מ-15 מ"מ בקיר, הסטייה נוגדת את ת"י 789 לסטיות בניינים אשר מאפשרת סטייה של עד 15 מ"מ לקירות בגובה של עד 3 מטר.

במקביל לכך, יש גם לבחון סטיות אופקיות של הקירות. מדובר על סטייה במישור האופקי של הקירות ביחס לרצפה ולמתאר הדירה. הקיר צריך להיות בנוי בזווית של 90 מעלות אופקית לקירות הצמודים.

הנה תמונה של קיר אשר נמצא בסטייה אופקית לקיר הצמוד אליו:

ליקויי בניה בקירות 2

ליקויי בניה בקירות 2

ניתן לראות שהקיר שעליו מצביע החץ סוטה מהקיר הצמוד בזווית לא תקינה של 90 מעלות. ניתן גם להבחין וויזואלית בסטייה ביחס לקו המרצפות. הסטייה הזאת גם מייצרת מראה לא קים בין הרצפה לקיר וגם מצמצמת את רוחה המסדרון שמאחורי הקיר, מה שיכול להוביל לחריגות בניה שאינן תואמות את תכניות מתאר הדירה.

סדקים בקירות פנימיים

סדקים בקיר מתגלים גם הם בהרבה בדיקות בדק בית, הן במהלך בדק בית דירה חדשה מקבלן ובמיוחד במהלך בדק בית יד שנייה.
כמובן שמדובר כאן על ליקויי בניה קטנים ברמת גמר הטיח, אך גם הם ליקויי בניה שמצריכים התייחסות וטיפול מתאים.

הנה דוגמה שנלקחה מדו"ח ממצאים של בדיקת דירה מקבלן על קיר פנימי שהתגלה בו סדק גדול:

ליקויי בניה סדק גדול בקיר

ליקויי בניה סדק גדול בקיר

 

הסדק נראה וויזואלית לעין ודורש גימור טיח מחדש. גימור מחדש יכלול יישום של טיח בתוך הסדק עד  לקבלת מרקם ישר וצביעת הקיר במספר שכבות צבע עד לקבלת גוון אחיד. אסור להזניח טיפול בסדקים בקירות המבנה, וחשוב לדאוג לכך שמתבצע תיקון סדקים בקירות פנימיים על ידי קבלן גמר מנוסה.

סדקים בקיר חיצוני

מהנדס בדק בית גם בוחן את שלמות הקירות החיצוניים של המבנה, במיוחד כאשר מדובר על מבנה בית פרטי.
סדקים בחיפוי החיצוני של המבנה הם ליקויי בניה מאוד נפוצים עקב נזקי מזג האוויר המייצרים התדרדרות מתמשכת של הקירות החיצוניים לאורך זמן.
סדקים בקיר חיצוני מצריכים תיקון מהיר על מנת למנוע חדירה של מים לקירות המבנה ועל מנת לשמר את המראה של המבנה במחוץ.

הנה דוגמה לחיפוי אבן לא תקין בקיר חיצוני שהתגלה במהלך בדיקת בדק בית פרטי:

ליקויי בניה בקירות המבנה

ליקויי בניה בקירות המבנה

במקרה זה נמצאו סדקים בים בקיר החיצוני אשר דורשים חיפוי אבן חדש ותיקון מסיבי של סדקים בקיר החיצוני. חיפוי לא תקין של הקיר החיצוני, מעבר לכך שנראה לא אסתטי מבחוץ, יכול לאפשר חדירה של מים מגשמים לאותו מבנה אשר תוביל לרטיבות בקירות.