בדיקות בדק בית בדירות חדשות מקבלן ובדירות ישנות מאתרות תמיד ליקויי צבע וטיח. בעוד שליקויים אלו הם לרוב ליקויים קוסמטיים קטנים, חשוב לקבל עליהם חוות דעת הנדסית בכדי לתקנם כנדרש.

מהנדס בדק בית בוחן נכס וויזואלית בכדי לאתר ליקויי בניה, כאשר התקן מנחה מהנדס בדק בית לבחון את מצב קירות המבנה בבדיקה חזותית בזווית אלכסונית ובמרחק חצי מטר מהקיר הנבדק. במהלך בדק בית מחפשים שלפוחיות על הצבע, לועות, חרירים, שריטות, סימני נזילה וכו'. ליקוי צבע וטיח הם ללא ספק הליקויים הכי קלים לאיתור בצורה וויזואלית מכיוון שהם בתכליתם קוסמטיים, והם אפילו בדרך כלל נראים גם לעין הלא מקצועית. ברוב הדירות החדשות והישנות ניתן להבחין במספר ליקויי צבע וטיח שכיחים.

תיקוני שפכטל בולטים

ברוב הדירות החדשות מקבלן ניתן למצוא תיקוני שפכטל בולטים לעין, לא מקצועיים או שפשוט תוקנו בטקסטורה שונה מצבע הקיר. אלו ליקויי בניה קוסמטיים שמאוד נראים לעין ומעניקים למראה הדירה החדשה מראה ישן ומוזנח. הנה לדוגמה תיקון שפכטל שבוצע בדירה חדשה ואינו תואם לטקסטורה המקורית של הקיר.

תיקוני שפכטל

תיקוני שפכטל

במקרה זה מהנדס בדק בית גילה אזור שבו בוצע תיקון שפכטל די ברור. אפשר לראות בתמונה שיש אזור (החץ האדום מציע עליו) שבוא יושם שפכטל בצבע שונה מצבע הקיר. ישנם בועות של צבע ושיירי שפכטל נראים לעין. במקרים שכאלו המלצת מהנדס בדק הבית תהיה לשייף ולחדש את הצביעה של אזור השפכטל עד לקבלת מראה אחיד.

סדקים בקירות

צבע על קירות בטון נוטה להיסדק במידה ולא יושם כשורה או בעקבות פגיעה פיזית שתוקנה עם שפכטל (בדרך כלל קורה בדירות ישנות). נוסף על כך, במקרים נדירים סדקים בקירות יכולים להיות סממן לבעיה חמורה של רטיבות בקירות. סדק בקיר כמו במקרה הבא הנו תוצאה של תיקון שפכטל לא מקצועי שבוצע על ידי בעל בית בדירה ישנה.

רטיבות בקירות

רטיבות בקירות

במקרה זה נרשם בחוות הדעת ההנדסית שעל בעל הדירה להסיר את עבודת השפכטל, ולבצע הנחת טיח מחדש במישור אחיד עם שאר הקיר או שעלות התיקון צריכה להיות מגולמת במחיר הרכישה של הדירה.

גמר טיח קיר לא ישר

גמר לא ישר של טיח הם ליקויי בניה בקירות אשר לרוב יתגלו במהלך בדק בית דירה חדשה מקבלן. במקרים אלו קיר הטיח אינו מתיישר עם פאנל האיטום הממוקם בין חיפוי הרצפה לקיר עצמו. זה נובע מעבודה לא מקצועית של הקבלן, שביצע את הנחת קיר הטיח בצורה לא מאוזנת לפאנל. ניתן בבירור לראות דוגמה לליקוי שכזה בתמונה הבאה:

תיקוני טייח

תיקוני טייח

אפשר לראות בתמונה לעיל שקיים שקע בקיר והוא אינו ישר לכל אורכו מפאנל הבידוד התחתון כלפי מעלה. גימור הטיח באזור זה אינו נעים לעין ולכן חייב להיות מיושר על ידי הקבלן המבצע על פי תקן.

שיירי צבע על דלתות וחלונות

עוד ליקויי בניה שמאוד נפוצים בדירות חדשות, וגם בדירות ישנות שעברו לאחרונה צביעה. כאשר מבצעים צביעה מסיבית בדירה חלקים שונים יכולים לספוג שיירי צבע, לרבות דלתות וחלונות. בעוד ששאריות הצבע אינן פוגעות ברמת העיקרון בדלתות ובחלונות, הרבה רוכשים של דירות חדשות אינם מודעים לכך שעל אחריות הקבלן המבצע להסיר את שיירי הצבע לפני מסירת המפתח. אם מהנדס בדק בית מצא שיירי צבע על הדלתות והחלונות, הוא יציין זאת בחוות הדעת ההנדסית וידרוש מהקבלן להסירם לפני מסירת המפתח. הנה דוגמה לשאריות צבע שאותרו על דלתות וחלונות במהלך בדק בית.

שאריות צבע לאחר שיפוץ

שאריות צבע לאחר שיפוץ

שאריות צבע בבנייה

שאריות צבע בבנייה

גליפים לא מלאים

גליף הוא למעשה צידה של דלת, או האזור שבוא יושב הציר. אזור זה צריך להיות מוסתר על ידי טיח נקי בצורה שעומדת בתקנים המקצועיים לכך. על פי סעיף 11031 במפרט בדק בית יש לסתום חורים ושקעים ליד ברזל באמצעות מלט צמנטי עד שהמשטח יהיה חלק אחיד וישר. במידה והתגלה אזור גילוף לא מלא, כמו במקרה הבא שהתגלה במהלך בדיקת בדק בית בדירה מקבלן.

ליקווי צבע בריצוף

ליקווי צבע בריצוף

יש לבצע מילוי כנדרש ולשייף את האזור עד לקבלת מראה ישר ואחיד שנראה טוב קוסמטית לעין.