ליקויי ריצוף וקרמיקה הם בין הליקויים הנפוצים ביותר המתגלים במהלך בדיקות בדק בית בדירות חדשות מקבלן. יש מספר ליקויים בנושא הריצוף שיש לשים לב אליהם כאשר מתבקשים לאשר קבלת דירה חדשה מקבלן.

ריצוף אריחי רצפה וחיפוי קרמיקה בחדר אמבטיה מהווים חלק בלתי נפרד מהמראה והפונקציונאליות של דירה חדשה מקבלן. האריחים מהווים גם חיפוי לקירות המבנה בהגנה מפני נוזלים ולחות, וגם מהווים מרכיב עיצובי עיקרי בעיצוב הדירה. לפני שחותמים על אישור קבלת המפתח בדירה חדשה מקבלן, חשוב להזמין מהנדס בדק בית אשר יאתר ליקויי בניה ברחבי הדירה ויוציא רשימת תיקון ליקויי בניה לקבלן. בדרך כלל בדירות חדשות מהנדס בדק בית מאתר הרבה ליקויי בנייה בריצוף ובחיפוי הקרמיקה, כאשר ניתן להבחין במספר ליקויי ריצוף וקרמיקה בולטים.

הנחת אריחים פגומים בדירה

קרמיקה היא חומר יחסית עמיד בפני שברים ושריטות, אך פגמים באריחי קרמיקה הם לא עניין נדיר. במהלך הבניה בדירה חדשה האריחים של הקרמיקה ברצפה ובקירות חדר האמבטיה יכולים להיפגם במגוון דרכים. זה מאוד שכיח שמהנדס בדק בית מאתר במהלך בדיקתו שברים, חתכים, סדקים, שריטות וכדומה באריחי הקרמיקה. הנה דוגמה לפגמים בחיפוי קרמיקה בדירה חדשה מקבלן שהתגלו על ידי מהנדס מומחה בדק בית במהלך בדיקה שגרתית.

אריחים פגומים דירה חדשה

אריחים פגומים דירה חדשה

ניתן לראות בבירור שקיים חתך גדול באריח, וזה בניגוד לסעיף 1555 בתקנון הבניה אשר מורה שהאריחים המותקנים בדירה חדשה מקבלן יהיו שלמים ונקיים. במקרה שכזה על הקבלן לפרק את האריחים שנפסלו על ידי מהנדס בדק הבית ולהחליפם באריחים שלמים שעומדים בתקן הבנייה.

חיפוי עם רווחים בין המשיקים

קבלן יכול לבצע הרבה טעויות בהנחת חיפוי, אך הטעות הבעייתית ביותר היא ללא ספק גימור לא אחיד של אריחי הקרמיקה. חיפוי עם מישקים (הרווחים בין האריחים) לא תקינים יכול לגרור חדירה של מים לקירות המבנה או לייצר גימור לא אחיד במראה הריצוף. על פי ההנחיות של הבניה המקצועית על הקבלן לתכנן מראה אחיד של המשיקים באריחים בצורה מלאה. הנה דוגמה להנחת אריחי רצפה עם רווחים לא תקינים.

ליקווי ריצוף

ליקווי ריצוף

ליקווים בריצוף הדירה

ליקווים בריצוף הדירה

במקרים הנ"ל ניתן לראות בבירור רווחים לא תקינים בין אריחי הרצפה, רווחים שיכולים בקלות לאפשר חדירה של מים לשלד המבנה. על הקבלן לבצע הנחה מחדש של האריחים ביחד עם איטום כנדרש על פי הסטנדרטים של טיפול קבלן על ליקויי איטום וניקוז.

ריצוף בגבהים לא תואמים

טעות נפוצה בקב קבלנים בבניה של דירות חדשות היא הנחת ריצוף בגבהים שונים. אריחי הרצפה יושבים על תערובת מלט וחול, כך שבקלות יכולים להיווצר מפלסים שונים לאורך הנחת הרצפה. קבלן מקצועי יידע ליישר את מפלס הרצפה ולהתאימו לכל אורך הדירה. שינויים במפלס ניתן לראות במקרה הבא

ליקווי ריצוף

ליקווי ריצוף

בתמונה לעיל גובה הפרש המפלסים חורג מהתקינה של 1.5 מילימטר, המפלסים נמצאים בגובה של 4 מילימטר ולכן מהנדס בדק הבית דורש בחוות הדעת ההנדסית מהקבלן ליישר מחדש את מפלס הרצפה למראה אחיד וללא הפרשים בגובה.

ריצוף וחיפוי שוליים לא תקין

אזורי השוליים, בהם הרצפה פוגשת את הקירות, תמיד מהווים נקודות מורכבות להנחת אריחי רצפה. בהרבה מקרים הקבלן נדרש לבצע התאמה אישית לשולי החדר בריצוף, מה שיכול לגרור ליקויי בניה, אם העבודה לא נעשית בצורה מקצועית. ריצוף לא תקין נראה אסתטית לא טוב בעין ויכול להוביל כמו במקרה של המשיקים לרטיבות שחודרת לקירות המבנה. הנה לדוגמה עבודת חיפוי שוליים לא תקינה.

ליקווי ריצוף בדירת קבלן

ליקווי ריצוף בדירת קבלן

הקבלן של הדירה הניח ריצוף מותאם שלא נושק לשולי החדר בצורה אופטימלית, כך שמדובר פה על ניגוד לסעיף 07042 של המפרט הכללי לבניה אשר לפיו חיבורי האריחים של הרצפה לקירות יונחו בקירוב מקסימלי לקירות המבנה.