כל מי שקונה דירה חדשה מקבלן או נמצא במהלך חיפוש אחר דירה יד שנייה לקניה יתקל במושג בדק בית וישאל את עצמו מה זה בדק בית בכלל והאם אני צריך אותו? בדק בית הוא שם כולל לתהליך של איתור ליקויי בניה בנכס על ידי מקצוען בעל ניסיון אשר מעניק לך, מזמין הבדיקה, פירוט מקיף ומקצועי על מצב הדירה בפועל. בדק בית הנה בדיקה חובה לביצוע לפני השלמת קניה של דירה, בית פרטי או נכס כלשהו.

מה מקבלים כאשר מזמינים בדק בית?

בדק בית הוא שם נרדף לשירות מקיף שניתן לקבל על ידי העסקת חברת בדק בית שתשלח נציג מטעמה או על ידי פניה ישירה למהנדס בדק בית עצמאי. בעצם מומלץ לא לשאול מה זה בדק בית, אלא לשאול מה כולל השירות המקיף שאני מקבל במקביל לביצוע בדיקת בדק בית על ידי חברת בדק בית?

השירות כולל בבסיסו בדיקת בדק בית בפועל על ידי מהנדס בדק בית אשר בוחן וויזואלית את הדירה או הבית הפרטי לצורך איתור ליקויי בניה או חריגות במבנה הגלויים לעין. חשוב לדעת שמהנדס מומחה בדק בית יכול לאתר את מרבית ליקויי הבניה או סממנים להיווצרות ליקויי בניה בשלד הבית על ידי בחינה וויזואלית בלבד. לאחר האיתור הוויזואלי, מהנדס בדק הבית יבצע שימוש במידת הצורך בכלי בדק בית לאיתור ליקויים נוספים עמוקים יותר כגון רטיבות בקירות, בעיות במערכת החשמל וכו'.

עם סיום הבדיקה על ידי מהנדס בדק הבית, אתם מקבלים פירוט מלא של כלל לקויי הבניה שאותרו במהלך הבדיקה בדו"ח מפורט ומקצועי. כתיבת הדו"ח משתנה מחברת בדק בית אחת לשנייה, אך ברמת העיקרון דו"ח ממצאי בדק בית הנו חוות דעת הנדסית של המהנדס המומחה המתייחס למספר נושאים:

  • סקירה מקצועית של השכלתו וניסיונו המקצועי של המהנדס המומחה בדק בית, על מנת לערוב לממצאי הבדיקה במידה וחוות הדעת ההנדסית תוצג בבית משפט.
  • הסבר מפורט המתייחס לכל ליקוי בניה שהתגלה במעמד בדיקת בדק הבית, בצירוף המחשה וויזואלית בתרשים או בתמונה.
  • הנחיות לפתרון ותיקון כל ליקויי הבניה שהתגלו במעמד הבדיקה, בשפה מקצועית אשר תאפשר לקבלן המבצע לטפל כשורה בכל ליקוי בניה.
  • הערכה של עלויות התיקון של כלל ליקויי הבניה שנמצאו לטובת השוואה מול הצעות מחיר מקבלנים לטיפול בליקויי הבניה.

נוסף על כך, מהנדס בדק בית מעניק ללקוחות שלו ייעוץ והכוונה לפעולות הנדרשות בהמשך הדרך. ניתן לקבל ייעוץ מקצועי ממפקח בניה מומחה לגבי האפשרויות העומדות בפנינו לשדרוג איכות הבניה בנכס או לגבי ההתמודדות מול הקבלן שעליו נופלת האחריות לתיקון ליקויי הבניה. עוד חשוב לציין, שהדו"ח של ממצאי בדיקת בדק הבית הנו למעשה חוות דעת הנדסית הקבילה בבית משפט, ולרוב השירות של חברות בדק בית כולל גם ייצוג והכוונה משפטית בהמשך לביצוע בדיקת בדק בית. בשורה התחתונה, שירות של בדק בית הנו שירות הכולל בדיקת ליקויי בניה וייעוץ של מהנדס בדק בית לבעל דירה או רוכש פוטנציאלי של דירה.

חשוב לקבל שירות בדק בית רק מחברת בדק בית מומלצת

בדק בית הנה בדיקה רצינית ומקצועית אשר חייבת להתבצע רק על ידי מהנדס מומחה בדק בית – מפקח בניה אשר עבר הכשרה באיתור ליקויי מבנה ובביצוע ביקורת מבנים. עוד בזאת, חשוב להבין שניסיון עשיר בביצוע בדיקות בדק בית הוא הכרחי ליכולת של מהנדס בדק הבית באיתור ליקויי בניה וחריגות מבנה, לכן, תמיד חשוב לעמוד על ההכשרה והניסיון של נציג החברה שמגיע אלינו לבצע בדק בית לפני קניית דירה או בדק בית לאחר שיפוצים. רק חברת בדק בית מומלצת מעסיקה מהנדסי בדק בית מנוסים ובעלי ההכשרה המספקת להעניק לכם שירות מקיף לשביעות רצונכם, לכן מומלץ להימנע מלפנות לחברות בדק בית לא מנוסות.