אנו נחשפים לעבודתו של מהנדס בדק בית רק כאשר הוא נוכח בנכס שלנו ומבצע בדיקת איתור ליקויי בניה. אבל עבודתם של מהנדסי בדק בית היא הרבה יותר מכך.

יום העבודה של מפקחי בדק בית בישראל הוא מאוד אינטנסיבי ומגוון, כאשר לרוב כל מהנדס בדק בית עובד על מספר פרויקטים במקביל במהלך עבודתו.
מפקח בדק בית טיפוסי מבלה את יומו בבדיקת נכסים שונים, לרוב נכסים הנופלים תחת תחום ההתמחות שלו, כתיבת חוות דעת הנדסית ללקוחות שלו ומתן ייעוץ לרוכשים ולסוכני נדל"ן כאחד.
ההשתתפות של מהנדסי בדק בית ניתן לראות במגוון רחב של פרויקטים בשלבים שונים של הבניה והמכירה.

סדר היום של מהנדס בדק בית

סדר יומו של מהנדס בדק בית נגזר רבות מתחום ההתמחות הראשי שלו, כאשר כמובן שישנם מספר מהנדסי בדק בית בעלי מספר התמחויות. ניתן לחלק את ההתמחות של מהנדסי בדק בית ל-2 מישורים.

1. איתור ליקויי בניה בנכסים

הרוב הגדול של מהנדסי בדק בית מתמחים בבדיקות איתור ליקויי בניה בנכסים (דירות, בתים פרטיים, מבני מגורים וכו'). בדיקה ביתית טיפוסית מתחילה כאשר לקוח או סוכן הנדל"ן פונה למהנדס בדק הבית.
בשלב זה יערוך מהנדס בדק הבית שיחה להבנה כלכלית של הנכס, ויעריך את מורכבות הבדיקה הנדרשת.
חשוב לציין שגם בבדיקות בדק בית פשוטות יש מהנדסי בדק בית המתמחים בסוגים ספציפיים של מבנים, למשל מהנדס בדק בית יכול לבחור בהתמחות של איתור ליקויי בניה בנכסים דו משפחתיים.
לאחר השיחה הראשונה יועבר למזמין הבדיקה הסכם עבודה לחתימה ותקבע תאריך ושעת הבדיקה בנכס.
בהתאם למועד שנקבע מול הלקוח יגיע מהנדס בדק הבית לביצוע הבדיקה, רוב יומו של מהנדסי בדק בית המתמחים באיתור ליקויי בניה הוא כמובן לבצע בדיקות שונות בנכסים.
בדיקת בדק בית עורכת בין מספר שעות. לאחר השלמת הבדיקה יערוך מהנדס בדק הבית חוות דעת הנדסית מקצועית של ממצאי הבדיקה בנכס שתועמד לראשות מזמין הבדיקה לשימוש עתידי. חוות דעת הנדסית יכולה לשמש את מזמין הבדיקה מול גורמים רבים.

2. ביקורת מבנים ובדיקת רכוש משותף

חלק נכבד מהמהנדסים מתמחים בביקורות מבנים, בחינת טיב מבנה מגורים או רכוש משותף. מדובר על מהנדסי בדק בית אשר מתמקצעים הן באיתור ליקוי בניה והן בבחינת תשתיות בניין שונות.
מהנדס בדק בית המתמחה בביקורת מבנים מעניק שירות הן ללקוחות פרטיים בבחינת בנייני מגורים והן לעסקים או מוסדות בבחינת מבנים תעשייתיים ומסחריים. מהנדס בדק בית אשר עובד עם מוסדות לרוב מעניק שירות על בסיס קבוע.

הזמנת מהנדס בדק בית דרך חברת בדק בית

חלק גדול מהלקוחות הפרטיים הנדרשים לבצע בדיקת בדק בית לפני רכישה פונים לחברות בדק בית המספקות עבורם את מהנדס בדק הבית והשירותים הנלווים של ייעוץ והכוונה משפטית.
חושב לעבוד עם חברת בדק בית מומלצת ומוכרת בשוק, כזאת שמעניקה שירות מלא מיצירת הקשר הראשוני ועד לסיום תהליך רכישת הנכס.

נוסף על כך, תזמון בדיקה של מהנדס בדק בית במהירות לאיתור ליקויי בניה על ידי חברת בדק הבית הוא הכרחי מכיוון שבמקרים רבים ההצעה לרכוש נכס מסוים היא למספר ימים מצומצם.
עוד בזאת, חשוב לוודא שהחברה שולחת לכם מהנדס בדק בית עם ניסיון של מספר שנים באיתור ליקויי בניה זאת מכיוון שחלק גדול מהמקצועיות של מהנדס בדק בית מתבסס על הניסיון שלו באיתור ליקויי בניה בנכסים דומים.
לא תתקשו למצוא מספר חברות בדק בית בשוק היום. כל חברת בדק בית משווקת את שירותיה דרך האינטרנט, דרך העיתונות הכתובה ודרך סוכני נדל"ן. עליכם רק לבצע את סקר השוק הנדרש.