מרבית האנשים נתקלים במושג "בדק בית" כאשר קבלן דירה חדשה מבקש מהם לבצע בדיקת בדק בית לפני שהם חותמים על אישור קבלת המפתח או כאשר הם מתכננים לרכוש דירה יד שנייה ממוכר עצמאי ורוצים לבחון את מצב הדירה לפני החתימה על הרכישה. חברות בדק בית רבות מציעות את שירות בדיקת מהנדס בדק הבית ומתן חוות הדעת ההנדסית, כולל ליווי וייעוץ משפטי במידת הצורך. השאלה היא, איך נדע איזו חברת בדק בית הכי מתאימה לנו?

הצורך לבצע סקר שוק מקיף לפני שחותמים על הזמנת בדיקת בדק בית עם חברת בדק בית כזו או אחרת נובע מכך שהריבוי הקיים בענף הבניה של חברות בדק בית יכול לבלבל אנשים רבים. כך שמחוסר ידע כיצד להעריך איזו חברת בדק בית הכי מתאימה לנו, אנו נעסיק חברת בדק בית שאינה מתאימה לטיפול בבדיקת הנכס שלנו.

כיצד לבצע סקר שוק מקיף למציאת חברת בדק הבית מתאימה ביותר עבורנו?

זה לא מספיק להעסיק את חברת בדק הבית הראשונה שאנו פוגשים, מכיוון שיש מספר נושאים שחשוב לתת להם דגש במהלך יצירת הקשר עם חברות בדק הבית. להלן הנחיות כיצד לבצע סקר שוק מקיף בין חברות בדק בית למציאת חברת בדק הבית שהכי המתאימה לנו.

ראשית, יש לבחון האם חברת בדק הבית יכולה לשלוח לנו מהנדס בדק בית בעל הכשרה וניסיון בתחום הרלוונטי לנכס שלנו. איתור ליקויי בניה במהלך בדק בית מתבסס אך ורק על ההכשרה והניסיון של מהנדס בדק הבית, הן מבחינת ידע מקצועי בתפעול כלים לאיתור ליקויי בניה והן מבחינת ניסיון באיתור ליקויי בניה נפוצים בנכסים. עוד בזאת, ככל שלמהנדס בדק הבית יש יותר ידע וניסיון מקצועי רלוונטי לנכס שלכם, כך אתם יכולים להבטיח שאיכות בדיקת הנכס שלכם תהיה מקצועית יותר. למשל אם יש לכם בית דו משפחתי אז עדיף לכם לבקש מהנדס בדק בית שיש לו ידע מקצועי וניסיון בביצוע בדיקת בית לפני קניה של דו משפחתי, מכיוון שלנכסים מסוג זה יש ליקויי בניה ייחודיים.

שנית, חשוב לברר מה מגיע לכם במסגרת השירות שמעניקה חברת בדק הבית, לא כל חברות בדק הבית מעניקות את אותו שירות. יש חברות בדק בית שמתעסקות יותר בטיפול השירות המקצועי של בדיקת בדק בית ומצד שני יש חברות בדק בית אשר מתמקצעות בחלק המשפטי של התחום מבחינת חוות הדעת ההנדסית. במידה ואתם מודעים לכך שיכולה להיות בעיה משפטית בהמשך, למשל אתם מזמינים בדיקת בדק בית לאחר סכסוך מתמשך מול קבלן בניה ובמיוחד עבור קבלת חוות דעת הנדסית, עדיף לכם לבצע סקר שוק מקיף רק בין חברות בדק בית המציעות גם שירות ליווי וייעוץ משפטי בנושאים של בדק בית.

ובסופו של דבר, חשוב לבצע סקר שוק מקיף בכדי לקבל את מחיר השירות האטרקטיבי ביותר עבורכם. כמו בכל תחום של מתן שירותים גם בתחום של בדק בית יש חברות שונות המתמחרות את מחירי השירות שלהם שונה. לאחר שבעזרת סקר שוק מקיף מצאתם מספר חברות בדק בית שתואמות לכם גם מבחינת מקצועיות מהנדס בדק הבית וגם מבחינת השירות המשפטי שאתם צריכים, זה הזמן לבקש מכל חברה הצעת מחיר ולבצע השוואה בין הצעות המחיר שקיבלתם. מומלץ לקחת לפחות 4 הצעות מחיר להשוואה. זכרו שגורם המחיר לא צריך להיות גורם ההחלטה העיקרי שלכם, אלא יש לבצע השוואת מחירים רק לאחר שצמצמתם את חברות בדק הבית הפועלות בתחום לרשימה של החברות שעונות לכם על כל הדרישות הרלוונטיות אליכם מבדק הבית.