רכישת דירה חדשה היא לרוב המשפחות ההחלטה הפיננסית הגדולה ביותר בחייהם, לכן גם אם אתם בטוחים שמצאתם את דירת החלומות שלכם, אל תוותרו על בדיקת בדק בית רק בגלל שאתם רוצים לחסוך עלות בדק בית של כמה מאות שקלים.

גם אם מצאתם דירה מדהימה במחיר משתלם ביותר תמיד יש עוד עלויות נוספות שאתם מאוד מהר תגלו שאתם צרכים לממן כמו ביטוח דירה, עמלות משווק, מילוי טפסי רישום וכו'. כתוצאה מכך, זה בהחלט מובן שהמחשבה על חיסכון בעלויות הזמנת מהנדס בדק בית יכולה להיות מאוד מפתה, אך חשוב שתשקלו שנית האם באמת כדאי לכם לקחת את הסיכון באי ביצוע בדיקת איתור ליקויי בניה על ידי מומחה.

בדיקת בדק בית יכולה למנוע מכם עלויות תיקון עתידיות

בדיקת בדק בית היא חלק חשוב בקביעת מצב הדירה והאם נדרשים תיקונים נוספים על ידי הקבלן או המוכר לפני השלמת הרכישה. בדיקות בדק בית משמשות לקונה הזדמנות לזהות את כל הבעיות הקיימות בדירה לפני שהוא חותם על הסכם הרכישה.

חשוב לדעת שבכל הדירות החדשות והישנות מהנדס בדק בית ימצא ליקויי בניה. דירות חדשות אף פעם לא בנויות בצורה מושלמת מכיוון שבפרויקטים אלו אין מהנדס בניה המבצע מעקב שוטף. דירות ישנות מלאות בליקויי בניה בגלל שחיקה של הזמן וכתוצאה מהשימוש בדירה.

אז כדאי שתפנימו שבדירה שאתם קונים קיימים ליקויי בניה, אולי לא בהכרח ליקויי בניה חריפים, אבל רוב הסיכויים שימצאו ליקויי בניה שתיקונם עולה הרבה יותר מעלות בדיקת בדק הבית. כאשר אתם מקבלים חוות דעת הנדסית ממהנדס בדק בית המפרטת את כלל ליקויי הבניה שנמצאו בדירה, אתם יכולים לדרוש מהקבלן לבצע את התיקונים הללו או להוזיל את עלות הקניה של הדירה.

אף פעם על תיקחו את מילתו של המוכר

בישראל לא חסרים מקרים של אנשים שרכשו דירה וגילו זמן קצר לאחר מכן ליקויי בניה וכשלים מבניים שלא הוצהרו על ידי המוכר. בסופו של דבר, ראש שקט שאתם לוקחים את ההחלטה הנכונה לרכוש את הדירה שווה יותר מכל עלות בדק בית שתדרשו לשלם. אל תקנו דירה לפני שאתם נותנים למהנדס מומחה בדק בית לבחון אותה. בדיקת בדק בית היא לא משהו שאתם רוצים לפסוח עליו, ללא קשר לעלויות הבדיקה עצמה.

מה קורה אם המוכר מציע לי הנחה במחיר הרכישה אם אוותר על בדיקת בדק בית?

אם המוכר (או הקבלן במקרה של פרויקט דירה חדשה) מציע מחיר מוזל על רכישת הדירה במידה ותסכימו לדלג על בדיקת בדק בית – יש להתרחק מהעסקה מהר ככל הניתן! מדובר על נורת אזהרה אדומה חזקה. כי הרי אם הדירה במצב תקין ועלות בדק בית משולמת על ידי הקונה, אין לו סיבה מוצדקת לגרום לכם לוותר על בדיקת בדק בית. במקרה זה החשד הוא שקיימים ליקויי בניה חריפים בדירה שהמוכר לא רוצה שתגלו ובגללם תבטלו את העסקה או תבקשו מחיר נמוך עוד יותר.

האם זה בסדר להזמין את מהנדס בדק הבית הזול ביותר?

אתם צריכים לנסות ולשכור את שירותיו של מהנדס מומחה בדק בית, מהנדס שכבר מבצע בדיקות בדק בית מספר שנים, ויש לו את הניסיון לאתר בהצלחה את כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה שאתם שוקלים לקנות. אין יותר מדי הבדלים בעלויות הבדיקה בין חברות בדק בית שונות, אז התמקדו פחות בעלות הבדיקה ויותר בניסיון של מהנדס בדק הבית. עם זאת, כן מומלץ לפנות למספר חברות בדק בית מומלצות ולקחת הצעות מחיר להשוואה. אין סיבה שתשלמו יותר מכמה מאות שקלים על בדיקת בדק בית והכנת חוות דעת הנדסית מקצועית.