לפני שמאשרים קבלה של דירה חדשה מקבלן חובה לעשות בדיקת בדק בית. הבדיקה מאתרת ליקויי בניה נפוצים הנוצרים במהלך הבניה לטיפול הקבלן לפני אישור הבדיקה. אחת מליקויי הבניה הנפוצים ביותר הנו רטיבות בקיר, היווצרות של נוזלים בקירות הדירה אשר יכולים להוביל לריקבון ועובש אם לא יטופלו כראוי.

הזמנת מהנדס בדק בית לבדיקת דירה חדשה היא הדרך שלכם לקבל חוות דעת הנדסית של גורם חיצוני (חוץ מהקבלן) על מצב הדירה והטיפולים הנוספים הנדרשים לבצע בדירה בכדי לעמוד בתקני הבניה בישראל. במהלך הבדיקה מהנדס בדק הבית פועל לאתר את כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה, לרבות ליקויי בניה חריפים כגון רטיבות בקירות וחריגות בניה.

רטיבות בקיר היא ליקויי בניה נפוץ ביותר, ולשם המחשה עד כמה נפוץ ליקויי בניה זה, נציג בפניכם מספר ממצאים מבדיקות בדק בית שערכה חברתנו שבהן התגלו רטיבות בקירות הדירה.

1. בדיקת בדק בית בדירה חדשה בראש העין

במהלך בדיקת בדק הבית איתר מהנדס בדק הבית של חברתנו רטיבות בחלקים הנמוכים של קירות הדירה במספר חדרים. חלקים שונים בקיר היו בבירור מלאים בכתמי מים המעידים על רטיבות משמעותית. בנוסף לכך, הרטיבות בחלקים מסוימים בדירה הייתה קרובה מאוד לשקעי חשמל, כפי שניתן לראות בתמונה הבאה:

רטיבות בקרבת שקעי חשמל

רטיבות בקרבת שקעי חשמל

רטיבות בקרבת שקעי חשמל מסוכנת מכיוון שהיא יכולה להוביל להתחשמלות של הדיירים.

2. רטיבות שהתגלתה בדירת מגורים חדשה ביישוב נס עמים

חברתנו ביצעה בדיקת בדק בית בדירת 5 חדרים חדשה מקבלן. במהלך בדיקת בדק הבית נצפו כתמי רטיבות ונזילות מהחלונות, מה שמעיד על איטום לא תקין של מסגרת החלונות המאפשרת כניסה של גשם.

ליקויי בניה זה של רטיבות בקיר אינו עומד בסעיף 201 של תקני הבניה, אשר דורש שמבנה החלונות בדירה יבנו בצורה המונעת כניסה של מי גשם והצטברות נוזלים בקירות המבנה, ובתקן ת"י 4068 סעיף 5.1 אשר מורה על התקנה נכונה של מוצרי אלומיניום כגון מסגרות חלונות למניעה של חדירת נוזלים.

3. רטיבות בחיבור הקיר לרצפה בדירה חדשה במגדל העמק

במהלך בדיקה לפני רכישת דירה של חברתנו בדירה חדשה באזור מגדל העמק התגלתה רטיבות בחלק התחתון של הקיר, המחבר את רצפת הדירה לקירות. רטיבות שכזאת יכולה להיות סממן של רטיבות בקיר שנוצרה כתוצאה מנזילה של אחד מצינורות תשתית האינסטלציה בדירה, או יותר נפוץ, רטיבות שנספגה כתוצאה מתערובת חיפוי אריחי רצפה שלא יובשה לפני הנחת האריחים. קבלנים רבים טועים במקרים רבים בהנחת אריחי רצפה לפני שתערובת החול שמתחת לאריחים מתייבשת כהלכה.

במקרים שכאלו הלחות שנכלאת מתחת לאריחים יכולה להתפזר גם לחלקים הנמוכים בקירות הדירה, לכן, מהנדס בדק בית תמיד בוחן בעזרת מכשיר מדידה את החלקים המחברים את הרצפה לקירות.

4. רטיבות בקירות של חדר האמבטיה במהלך בדק דירה חדשה ביוקנעם

במהלך בדק בית של דירה ביוקנעם גילה מהנדס בדק הבית של חברתנו רטיבות מתחת לאריחי החיפוי של קירות חדר האמבטיה, באזור שליד האסלה. רטיבות שכזאת יכולה להיווצר כתוצאה מחיפוי לקוי שלא מגן על הקירות מפני האדים והלחות המצטברים במהלך שימוש הדיירים בחדר האמבטיה או עקב נזילה פנימית בצנרת האינסטלציה.

רטיבות בקיר בדירה חדשה

רטיבות בקיר בדירה חדשה

על פי חוות הדעת ההנדסית של מהנדס בדק הבית של חברתנו, התפרחת שהצטברה מתחת לחיפוי חדר האמבטיה הנה כתוצאה מאטימות לקויה מסביב לחלק מהאריחים שבקירות חדר האמבטיה. בחלק מהאריחים אין חומר אטימה והלחות שבאוויר חודרת לקירות הדירה ויוצרת תפרחת. הנחיית מהנדס בדק הבית הנה להסיר את חיפוי האמבטיה במקומות הבעייתיים, לייבש את הקיר ולהניח חיפוי מחדש עם חומר אטימה תקין.