ישנם מספר ליקויי בניה אשר קשה מאוד לאתרם במהלך בדק הבית. לכן, כל מהנדס בדק בית מעניק דגש רב יותר על כמה ליקויי בניה מיוחדים.

בדיקת בדק הבית מאפשרת לרוכש דירה פוטנציאלי לקחת החלטה מלומדת לגבי רכישה או אי רכישה של הדירה. הרי רק לאחר שרוכש הדירה הפוטנציאלי מיודע למצב הדירה בפועל, הוא באמת יכול לבצע הערכת כדאיות לרכישת הדירה.
במידה וישנם ליקויי בניה שלא התגלו במהלך הבדיקה של הנכס על ידי מהנדס בדק הבית, זה אומר שערך הדירה הרבה יותר נמוך מהמחיר ששולם עליה. נוסף על כך, יכול מאוד להיות שעקב אי איתור ליקוי בניה מסוים, הדיירים העתידיים בדירה נמצאים בסכנה בטיחותית כלשהי.
זאת הסיבה למה בתחום בדק בית נותנים דגש רב על ניסיון מבצע הבדיקה ועל בדיקת דירה לפני קניה מקיפה ככל הניתן.

כל מהנדס בדק בית מומחה יודע שישנם ליקויי בניה אשר הרבה יותר קשה לאתרם מאשר ליקויי בניה אחרים. זה הגיוני מאוד כי למשל יהיה הרבה יותר קל למהנדס בדק בית לאתר התקלפות צבע מהקירות, שהוא עניין מאוד וויזואלי, בהשוואה לרטיבות עמוקה בקירות.
להלן שלושה ליקויי בניה שיש לתת עליהם דגש מכיוון שמאוד קשה לאתרם במהלך בדיקת ליקויי בניה בדירה.

נזילות בצנרת ורטיבות קיימת בדירות

רטיבות בדירות או אחד מליקויי הבניה החריפים ביותר שמהנדס בדק בית יכול לאתר, וזאת מכיוון שרטיבות מצטברת בקירות גורמת לריקבון בקיר ובשלד, מה שגורר הוצאות תיקון משמעותיות.
הבעיה היא, שמאוד קשה לאתר רטיבות בקירות בצורה וויזואליות. בעוד שבהחלט יש סממנים וויזואליים שיכולים לעזור למהנדס בדק בית, כמו למשל בועות מים הנוצרות מתחת לצבע הקירות, מהנדס בדק בית חייב במהלך בדק בית להשתמש בכלים לאיתור רטיבות בדירות.
רוב מהנדסי בדק הבית מבצעים בדיקה של רטיבות בעזרת מד לחות, אשר בוחן את הלחות בקירות ובכך מזהה הצטברות של מים, או על ידי מצלמת אינפרא אדום שמזהה שינויי טמפרטורה בתוך הקירות.

מערכת המיזוג המותקנת בדירה אינה עושה בעלת כוח הספק סביר

מהנדס בדק בית צריך להעניק תשומת לב מיוחדת למערכת מיזוג האוויר המותקנת בדירה, לרבות כאשר מותקן מזגן מיני מרכזי.
אחד מליקויי הבניה שפחות שמים אליהם לב הוא היכולת של מערכת המיזוג בבית לקרר או לחמם את שטח הדירה.
במהלך בדק הבית על מהנדס בדק הבית לבחון את תקינות המזגנים, החל מההתקנה הפיזית שלהם ועד לאספקטים הקוסמטיים של ההתקנה.
הבעיה הגדולה היא בחינת היעילות של המזגן לקירור או לחימום מהיר של חלל הדירה כנדרש, הרי מהנדס בדק הבית לא יכול להפעיל את המזגן ולחכות עד שחלל הדירה יתקרר.
עוד בזאת, קשה להשוואות יעילות קירור בתקופות שונות. כלומר אם מהנדס הבית בוחן את יעילות המזגן באביב, לא בהכרח תהיה אותה יעילות בחודשי הקיץ החמים.
אז מהנדס בדק בית יבצע בדיקה של כוח הספק מערכת המיזוג ויבחן האם קיימת התאמה של כללי ההתאמה של כוח המזגן לגודל החלל.

ליקויי בניה ברצפת עץ הדירה

אחד העיצוביים הפופולאריים ביותר בדירות יוקרה ובמשרדים הוא רצפת פרקט עץ, עיצוב שמעניק מראה מאוד קלאסי ומיוחד.
הבעיה היא שעץ טבעי מתרחב ומתכווץ עם הזמן, לכן חשוב שההתקנה של רצפת הפרקט תעמוד במספר כללים מסוימים שימנעו בעיות לאורך זמן.
התקנה לא נכונה של רצפת הפרקט יכולה ליצור פערים עבים בין לוחות העץ, ליקוי בניה שגם לא נראה טוב בעין וגם יכול להיות מסוכן ולגרום לנפילה של אחד הדיירים.
מהנדס בדק הבית ייבחן את ההתקנה של רצפת העץ במהלך בדק הבית ויוודא שההתקנה נעשתה על פי כל הכללים הנדרשים מקצועית. הוא יבצע זאת על ידי מספר כלי בית מיוחדים לאיתור לחות מתחת לפרקט העץ.