בתחום בדק הבית יש מספר רחב של בדיקות בדק בית מיוחדות, מעבר לבדיקת בדק בית כללית לאיתור ליקויי בניה. מומלץ לבצע את הבדיקות הבאות לפני העמדת הנכס שלכם למכירה.

מכירה של הבית או הדירה הוא מהלך גדול ומפחיד, וללא ספק זה מעניק להרבה אנשים מתחים מיותרים בשלבי הסגירה של המכירה. גם אם שוק הדירות בישראל הוא שוק עם ביקוש רב לדירות ובתים, וללא ספק מדובר על שוק של מוכרים הרבה יותר משוק של קונים, זה לא אומר בהכרח שהנכס שלכם יימכר מהר או במחיר המכירה הרצוי שלכם.
כתוצאה מכך, מהנדסי בדק בית רבים ממליצים לבצע בדק בית בנכס לפני שמעמידים אותו למכירה בשוק הנדל"ן. כך תוכלו לקבל חוות דעת הנדסית של מומחה על מצב הנכס שלכם, ואם תידרשו, תוכלו לטפל במספר ליקויי בניה לפני שהרוכש הפוטנציאלי ידרוש מכם לתקנם לאחר בדק בית יד שניה משלו.
בהמשך לבדיקת ליקויי בניה כללית של מהנדס בדק בית, המומחים ממליצים גם לבצע את הבדיקות הבאות:

1. איתור טרמיטים ומזיקים אחרים

טרמיטים ומזיקים יכולים אולי להיות בעיה משמעותית בבית שלכם ואינכם יודעים זאת עדיין. מזיקים שונים כמו עכברים, חרקים, נמלים וכו' יכולים לחדור לתשתית יסודות הבניה ולקונן שם. עם הזמן המזיקים השונים יוצרים ריקבון ביסודות שפוגע בבניה.
מומלץ להזמין מהנדס בדק בית שיאתר מזיקים שונים, ולרבות טרמיטים ביסודות עץ. במידה והתגלו מזיקים כאלו יהיה עליכם להזמין מדביר ולתקן את הנזק שהם גרמו לפני שאתם מעמידים את הבית למכירה.
נוסף על כך, מזיקים לרוב נוצרים כתוצאה מעובש שהצטבר ביסודות המבנה או בקירות כתוצאה מרטיבות. אם גיליתם מזיקים כלשהם בנכס שלכם, סיכוי גבוה מאוד שיש לכם ריקבון בתוך הקירות שידרוש טיפול בהקדם.

2. בדיקת אסבסט

אם הדירה או הבית שלכם נבנה לפני 1975, ויש הרבה בתים ודירות ישנות בישראל שנבנו הרבה לפני התקופה הזאת, אז יש סיכוי טוב שאזבסט הוא חומר שנוכח באחד או יותר מחומרי הבניין שהיו בשימוש בעת הבניה של הנכס.
חשיפה ממושכת לאסבסט היא דבר מסוכן, אשר מחקרים רבו מצאו קשר בין חשיפה ממושכת לאסבסט לבין מחלות שונות. אם תאותר נוכחות של אסבסט במהלך בדק בית, יהיה עליכם לבצע את הפעולות להסירו.

3. ביקורת מבנים ברכוש משותף

אם בבעלותכם יש דירה בבניין ישן ואתם מתכננים למכור אותה בקרוב, חשוב שתפנימו שמצב הבנייה ברכוש המשותף (הבניין עצמו) נלקח בחשבון בהערכת שווי הערך של הדירה.
הרי אף אחד לא רוצה לשלם סכום גבוה על דירה, מושלמת ככל תהיה, בבניין ישן שהיסודות שלו מעידים על סימנים של שקיעה.
יכול להיות שכדאי יהיה לכם לקבל חוות דעת הנדסית של מהנדס בדק בית המתמחה בביקורת מבנים של רכוש משותף.

4. בדיקת מערכת חשמל על ידי חשמלאי

חיווט ישן ולקוי יכול לפגוע בערך הדירה, הן מכיוון שמערכת חשמל ישנה לא תצליח להתמודד עם עומסי חשמל גבוהים והן מכיוון שחיווט לקוי יכול להוות סכנה בטיחותית לדיירים החדשים.
מומלץ להזמין חשמלאי מנוסה שיבחן את תקינות מערכת החשמל בנכס לפני המכירה.

5. בדיקת איטום בגג

אסור להעמיד מבנה בית פרטי אשר דורש לחזק את האיטום בגג בשוק הנדל"ן מלכתחילה מכיוון שזאת סכנה משמעותית לרטיבות בקירות ואף רוכש לא ישלים קנייה של נכס ללא איטום תקין בגג.
אם ישנו חשש קטן ככל שיהיה בנושא האיטום בגג, חובה לשכור מהנדס בדק בית לבחינת איכות האיטום בגג לפני המכירה.