כל מי שנמצא בעיצומו של תהליך רכישת דירה חדשה חייב בשלב מסוים ליצור קשר עם חברת בדק בית ולהזמין דרכה מהנדס בדק בית לביצוע בדיקת דירה חדשה מקבלן או בדיקת דירה לפני רכישה ממוכר דירה מיד שנייה. בעוד שאין לנו מנוס מלעבוד עם חברת בדק בית, בהחלט יש לנו את היכולת להשפיע לטובה על ההתנהלות שלנו מול החברה שבחרנו ולהבטיח שנקבל את השירות על הצד הטוב ביותר.

מכיוון שזה הכרחי לנו בתור הקונה לבצע איתור ליקויי בניה קיימים בדירה ולהחזיק בחוות דעת הנדסית של מהנדס בדק בית לעת צרה בעת סכסוך משפטי, אנו מאוד תלויים באיכות השירות שנקבל מנציגי חברת בדק הבית שלנו. אך אין מה לדאוג, נוכל להבטיח קבלת שירות מקיף ומקצועי אם נפעל על פי הטיפים הבאים להתנהלות נכונה מול החברה:

  1. לא מומלץ לחתום על הסכם עבודה עם חברת בדק הבית הראשונה שאתם פונים איליה מבלי לברר על אפשרויות ונותני שירות נוספים. טעות שעושים הרבה רוכשים של דירות חדשות מקבלן היא להיכנס ללחץ כאשר הם מבינים שיש צורך לבצע בדק בית לפני חתימה על אישור קבלת המפתח מהקבלן. אנו מבינים שאתם רוצים להיכנס לדירה כמה שיותר מהר, אך גם מאוד חשוב לבחור חברת בדק בית מקצועית שתשלח מהנדס מנוסה לבחינה מקיפה ומקצועית של הדירה לפני חתימתכם. עוד בזאת, חשוב לברר כמה עולה בדק בית אצל כל חברה להשוואה בין מחירי השירות השונים של חברות בדק הבית.
  2. לפני שסוגרים הזמנה לביצוע הבדיקה יש לוודא שמהנדס בדק הבית שהחברה שולחת הנו בעל הכשרה וניסיון בביצוע בדיקות ליקויי בניה של נכסים דומים לנכס שלכם. הרבה מההצלחה של מהנדס בניה לאתר ליקויי בניה בנכס נובעת מהניסיון שלו באיתור ליקויי בניה בנכסים דומים, כלומר, חשוב לוודא שאיש המקצוע הבוחן את הנכס שלכם יחזיק בניסיון בביצוע בדיקת ליקויי בניה בנכסים דומים. כך למשל, אם מדובר על מבנה דו משפחתי חשוב לוודא שמהנדס הבניה שהחברה שולחת ביצע בעבר בדק בית בנכסים דו משפחתיים.
  3. תמיד דרשו לקבל עותק של ההזמנה לביצוע בדק בית מהחברה במועד התשלום. מתרחשים יותר מדי מקרים בהם נוצרה חוסר הבנה בין נציגי חברת בדק הבית לבין מהנדס בדק הבית שמגיע לדירה לגבי מכלול הבדיקה, והיחידי שסובל מהעניין הוא הלקוח. בכל הזמנת בדיקת בדק בית, ובמיוחד עם הזמנתם בדיקה מיוחדת כמו בדיקת רטיבות, וודאו שאתם מקבלים עותק של הזמנת העבודה. ביום הגעת מהנדס בדק הבית, הציגו לו את עותק הזמנת העבודה ותוודאו שהוא מודע לכל פרטי הבדיקה שהוזמנה והוא ערוך עם הכלים המקצועיים הנדרשים.
  4. בכדי להשלים בדיקת בדק בית הרבה פעמים מהנדס בדק הבית יצטרך לבחון אישורים ומסמכים שונים, לרבות על מנת לבחון האם קיימים חריגות בניה בנכס. מאוד מומלץ לברר מול חברת בדק הבית, לפני הגעת מהנדס בדק הבית, מה עליכם להכין מבחינת מסמכים וניירת. כאשר כל הניירת מוכנה לבדיקת המהנדס בדיקת בדק הבית עוברת מהר וביעילות.
  5. חוות דעת הנדסית (דו"ח הממצאים של בדק בית) הנה חלק עיקרי בשירות שאנו מקבלים, ואף במקרים מסוימים שהולכים לסכסוך בבית משפט חוות דעת הנדסית זו חשובה מן המעלה הראשונה. לאחר סיום בדיקת בדק הבית מהנדס בדק הבית יעניק לכם את חוות דעתו המקצועית, אשר תשרת אתכם במהלך משא ומתן לסגירת קניית דירה או בהתנהלות שלכם מול הקבלן המבצע בדירה חדשה. חשוב שתפנימו גם אתם את ממצאי בדק הבית ואת הכתוב בחוות הדעת ההנדסית, בקשו מהמהנדס או מאחד מנציגי חברת בדק הבית לעבור אתכם על חוות הדעת ההנדסית ולהסבירה במונחים פשוטים.