מזמין בדיקת דירה מקבלן חייב להכיר מספר דגשים חשובים שיעזרו לו לקבל את חוות הדעת המקצועית והאמינה ביותר ממהנדס בדק בית.

בדק בית הנה בדיקה של נכס, לרבות דירה או בית פרטי, אשר מטרתה לאתר ליקויי בניה וחריגות בניה בשטח הנכס. הבדיקה מתבצעת על ידי מהנדס בדק בית מנוסה עבור מזמין הבדיקה, שזה בדרך כלל מצד הרוכש בעסקת הרכישה.
חשוב להבדיל בין בדיקת בדק בית יד שנייה לבין בדיקת דירה מקבלן בפרויקט חדש, מכיוון שאופי הבדיקה משתנה בין שני הסוגים הללו. כאשר מדובר על בדיקה דירה חדשה, רוכש הדירה (שהוא בעצם כבר בעל הדירה) מוזמן על ידי הקבלן המבצע לאשר סופית את הדירה.
זהו שלב שיגרתי בכל פרויקט בניה, כאשר בעל הנכס מתבקש להעסיק מהנדס בדק בית שיעניק לו את האישור לחתום על קבלת המפתח.
על מנת לקבל חוות דעת הנדסית מקצועית ואמינה, מזמין הבדיקה חייב לשים לב לדגשים הבאים:

1. יש להזמין מהנדס בדק בית חיצוני לפרויקט

מהנדס בדק הבית נדרש לתת חוות דעת הנדסית מקצועית וריאלית על מצב הדירה בעת מועד הבדיקה. זאת אומרת, שבתור מזמין הבדיקה עלינו לרצות לקבל דו"ח ממצאים אובייקטיבי כלל הניתן.
בעקבות כך, חשוב שנדאג שמהנדס בדק הבית יהיה מהנדס חיצוני שאינו קשור לפרויקט הקיים ואינו נמצא במערכת יחסים כזו או אחרת עם הקבלן המבצע או החברה המשווקת את הפרויקט. יש בהחלט מקרים בהם הקבלן או המתווך מציעים מהנדס בדק בית מטעמם לבחינת הדירה.
חשוב לפנות בעצמכם להעסקה של מהנדס בדק בית שאתם יודעים שהוא משרת את האינטרס שלכם ורק שלכם במהלך הבדיקה.

2. חשוב לעבוד עם חברת בדק בית מומלצת

אמינות ומקצועיות בטיפול בדק בית הם הדברים החשובים ביותר. אתם צריכים להיות בראש שקט שיש לכם חברת בדק בית שתדאג להשלים את התהליך של הבדיקה ועריכת חוות הדעת ההנדסית בצורה החלקה ביותר.
יש הרבה חברות בדק בית בישראל, ומן הסתם לא כולם מעניקות שירות טוב, ולכן חשוב שתפנו לחברות בדק בית מומלצות בלבד.

3. בודק הדירה חייב להיות מהנדס מומחה בדק בית

זכרו שבכל הנוגע לאיתור ליקויי בניה בדירה על ידי מהנדס בדק בית, ניסיון הוא המפתח. ככל שלמהנדס בדק הבית יש יותר שנות ניסיון בבחינת דירות, כך גדלים הסיכויים שהוא יגלה את כלל הליקויים הקיימים בדירה.
בנוסף לכך, יש מהנדסי בדק בית אשר מתמחים בצורות בניה שונות כמו דירות או בתים פרטיים.

4. תזמון הבדיקה בנוכחות נציג הקבלן

מומלץ לתאם את מועד בדק הבית כך שתהיה נוכחות של הקבלן המבצע. זה יכול לעזור למהנדס בדק הבית לקבל מהר תשובות לשאלות שיכולות לצוץ במהלך הבדיקה או לקבל מסמכים במקום במידה וישנה דרישה כזאת מהבודק.
בדרך כלל בפרויקטים חדשים שכאלו הקבלן מעניק נציג מטעמו שיהיה זמין לכל מהנדס בדק בית שמבצע בדיקה בפרויקט.

5. השגת המסמכים הנדרשים לפני מועד בדק הבית

מהנדס בדק בית יכול להיעזר במהלך הבדיקה במסמכים שונים כמו תכניות הבניין, תכניות מתאר דירה, טופס 4 ואסמכתאות אחרות הקשורות לבניה.
מומלץ לשוחח מראש עם חברת בדק הבית ולברר איזה מסמכים כדאי להכין מראש לבדיקת מהנדס בדק הבית.

6. ייעוץ של מהנדס בדק הבית לאחר הבדיקה

מעבר להכנה של חוות הדעת ההנדסית, מהנדס בדק בית יהיה זמין עבורכם למתן ייעוץ על מצב הדירה. בשלב הבדיקה עצמה ובשלב הכנת דו"ח הממצאים חשוב לשאול את מהנדס בדק הבית שאלות שמציקות לכם ולבקש לקבל הסבר בעל פה על הממצאים.

7. קריאה והבנה של חוות הדעת ההנדסית

חוות דעת הנדסית מתמצתת בצורה מקצועית את כלל ליקויי הבניה והחריגות השונות שאותרו. בעוד שמדובר במסמך מקצועי, חשוב שתעברו בעצמכם על חוות הדעת ותעשו מאמצים להבין את הליקויים השונים. כך תוכלו להיות מעורבים יותר בשלב הטיפול בתיקונים של הקבלן.