בדיקה לפני רכישת דירה חדשה על ידי מהנדס בדק בית היא בדיקה שמטרתה לאתר ליקויי בניה בשטח הדירה. בגלל שבדיקה זו הכרחית להשלמת הרכישה של הדירה, רצינו לענות על מספר שאלות נפוצות שאנשים שואלים לגבי הבדיקה.

במידה ואתם שוקלים לרכוש דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה, אתם תדרשו להזמין מהנדס בדק בית שיבצע עבורכם בדיקה לפני רכישת דירה לקבלת חוות דעת הנדסית על מצב הבניה בדירה. אם זאת פעם הראשונה שאתם נתקלים במונח "בדק בית" או שזאת הפעם הראשונה שאתם רוכשים דירה, אנחנו בטוחים שיש לכם כמה שאלות לגבי בדיקת בדק הבית.

להלן התשובות לשאלות הנפוצות ביותר בקרב רוכשים של דירה ראשונה על בדיקת ליקויי בניה בדירה:

מה זה בדק בית?

בדיקת בדק בית היא בדיקה חזותית אובייקטיבית של המבנה הפיזי של הדירה וכל המערכות השונות בדירה (אינסטלציה, חשמל, ביוב וכו'). המטרה של בדיקה שכזאת היא לאתר את כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה כגון נזילה מצנרת, חיפוי קרמיקה לקוי, עבודות טייח לא מספקות ועוד.

למה אני צריך בדיקה של מהנדס לפני רכישת הדירה?

רכישת דירה היא אחת ההשקעות הגדולות שאדם יכול לעשות כיום, ולכן זה מאוד מומלץ לקבל חוות דעת מקצועית ממהנדס מומחה לגבי איכות הבניה בדירה. נוסף על כך, בפרויקטים של בנייני מגורים חדשים רוכש הדירה מחויב להזמין מהנדס בדק בית לאישור הדירה לפני קבלת המפתח.

בדק בית מומלץ בכדי למזער הפתעות לא נעימות וקשיים בלתי צפויים בעתיד בדירה. בדיקת בדק בית מזהה ליקויי בניה קיימים וכשלים מבניים בדירה לפני שחותמים על עסקת הרכישה, כך שלרוכש הדירה תהיה אפשרות לדרוש מהקבלן או מוכר הדירה לטפל בבעיות הללו לפני הקניה.

מי רשאי לבצע בדיקת בדק בית?

בדיקת בדק בית צריכה להתבצע על ידי מהנדס בדק בית בעל ההכשרה והניסיון הנדרש באיתור ליקויי בניה. מהנדסי בדק בית מחזיקים בידע המקצועי הנדרש לאתר את כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה ולערוך חוות דעת הנדסית מקצועית שתהיה קבילה בבית המשפט.

אני יכול פשוט לבצע בדיקת בדק בית בעצמי?

אפילו לבעל הבית המנוסה ביותר בתחום הבניה חסר את הידע המקצועי הנדרש לאתר את כל ליקויי הבניה בדירה. בהחלט יש ליקויי בניה כמו אריחי רצפה שבורים שהם וויזואליים מספיק להבחנה גם על ידי עין לא מקצועית, יש עדיין מורכבות רבה מעבר לבדיקת בדק הבית. מהנדס בדק בית מנוסה מכיר את כל התקנות של הבנייה, התחזוקה והבטיחות בדירה. הוא יודע איך המערכות והרכיבים של הדירה נועדו לתפקד יחד, כמו גם למה הם נכשלים. אל תעשו טעות בתהליך רכישת הדירה שלכם והזמינו מהנדס מומחה בדק בית.

מה כוללת בדיקת בדק בית סטנדרטית?

מהנדס בדק הבית עובר וויזואלית על כלל שטח הדירה בצורה מעמיקה במטרה לזהות ליקויי בניה וכשלי בניה. בנוסף מהנדס בדק הבית מבצע השוואה בין תכניות הבניה לבניה עצמה במטרה לאתר חריגות בניה. מספר ימים לאחר מועד הבדיקה יועבר למזמין הבדיקה חוות דעת הנדסית של המהנדס המפרטת את ממצאי הבדיקה.

כמה זמן עורכת בדיקת בדק בית?

בדיקה סטנדרטית ומקיפה לאיתור ליקויי בניה בדירה צריכה לערוך סביבות שעתיים, אך כמובן שזה תלוי במספר משתנים כגון גודל הדירה, מצב הבניה בדירה והאם קיים חשש לליקויי בניה נסתרים בדירה.

כמה עולה בדק בית?

עלות הזמנת מהנדס בדק בית לבדיקת דירה משתנה בהתאם לאופי הבניה בדירה, מועד הפגישה והאם מדובר על בדיקת בדק בית סטנדרטית או נדרשת בדיקה מיוחדת כגון בדיקת רטיבות בקירות. עלות הבדיקה עולה כמה מאות שקלים, אך חשוב גם לזכור שהיא לרוב חוסכת לכם הרבה יותר בעלויות תיקון עתידיות של ליקויי בניה.

מה הסיכויים שמהנדס בדק בית יאתר ליקויי בניה בדירה שלי?

הסיכויים שמהנדס בדק בית יאתר ליקויי בניה בדירה שלכם הם גבוהים במיוחד מכיוון שכמעט בכל בדיקה של דירה מאותרים ליקויי בניה. זהו מצב נורמאלי, במיוחד אם מדובר על קניה של דירה יד שנייה. מה שאתם צריכים להבין ממהנדס בדק הבית הוא, האם מתקיימים ליקויי בניה חריפים במיוחד בדירה שהופכים את רכישת הדירה ללא כדאית.